Máte rádi klid, cvrlikání ptáků, čerstvý a nevtíravý přímořský vzduch a absenci lidí okolo sebe? Pro své bezpečí si tedy na světové mapě zaškrtněte místo, kterému se raději pořádným obloukem vyhněte. Jde o marocké královské město Marrákeš, jež láká všechny milovníky orientu nejen na kus historie, ale zejména na pravděpodobně nejznámější tržiště světa, které je pravým centrem města. Vynechat jeho návštěvu při cestě do Maroka je s trochou nadsázky hrdelní zločin.

Zboží na Jemaa el-Fna

Tržiště se rozpíná na všechny strany

Pokud očekáváte, že se tržiště rozpíná pouze po velikosti náměstí Jemaa el-Fna, jste na hlubokém omylu. Krámky a stánky s nejrůznějšími produkty se totiž táhnou ještě stovky metrů do přilehlých uliček. Jestliže chcete stánky opravdu pečlivě okouknout a přivézt si hromadu suvenýrů, nenechávejte návštěvu Jemaa el-Fna až na večer. To už toto místo láká na trochu něco jiného a nedá se tu dost dobře hnout.

Kovář na Jemaa el-Fna

Škála produktů, které můžete u stánkařů zakoupit, je neskutečná. V nejvytíženějších částech tržiště patří mezi nejčastější artikl čerstvé koření, které zde seženete za výrazně nižší ceny než v České republice. A o jeho čerstvosti se vám v českých luzích a hájích může také pouze zdát. Stejně tak není problém koupit si o kus dál čerstvou zeleninu či ovoce a posvačit tak doslova za několik korun. Pokud si ale chcete přivézt zpět domů něco, co neskončí ve vašich útrobách, můžete tu strávit dlouhé hodiny a stejně neprojdete ani polovinu všech stánků.

Tržiště na Jemaa el-Fna

Nejvíce rušno je na Jemaa el-Fna večer

Ten pravý ruch však začíná na Jemaa el-Fna až v podvečer, kdy se na náměstí postupně scházejí krotitelé hadů, léčitelé, hudebníci a tanečníci či vypravěči příběhů, kteří žádají o drobné příspěvky, pokud jejich představení sledujete. Náměstí se zaplní až do posledního místečka a směs ruchů, které se šíří na desítky metrů daleko, je nepopsatelná. Máte-li měkké srdce, možná vás tu budou trochu psychicky ničit žebrající děti a ženy, které vás budou prosit, abyste si od nich koupili balíček papírových kapesníčků. Klidně přispějte, ale počítejte s tím, že když zaplatíte jednomu člověku, přijde jich dalších pět.

Lucerny náměstí Marrákeš

Ve večerních hodinách začnou desítky stánků grilovat nejrůznější speciality a vůně nakonec přemůžou každého hladového turistu, který původně zamýšlel, že by snad na náměstí nejedl. Specialit jsme tu ochutnali hned několik a následky jsme neměli žádné, snad jen vyjma přeplněných útrob. A to nejlepší nakonec. Tři deci čerstvého pomerančového džusu vás tu vyjdou zhruba na 12 korun. Jestliže ve Spojených arabských emirátech platí to, že je tam benzín levnější než voda, v Maroku má podobnou pozici právě pomerančový fresh…

Prodavač na Jemaa el-Fna