Italský region Marche nepatří k masivně navštěvovaným, a to nejen českými turisty. Přitom reklamní slogan „celá Itálie na jednom místě“, kterým se je místní snaží přitáhnout, je na rozdíl od mnoha jiných pravdivý!

Největší hustota muzeí na světě

Marche je totiž opravdu vše: moře, pásmo lesů ideálních pro treking či jízdu na kolech… Pokud jde o památky, najdeme jich tu přes tisíc – a navíc všech slohů. Hustota muzeí a obrazáren je největší na světě – 242 na 246 obcí!

Památky regionu Marche

Často se v rodinách vedou vášnivé spory, zda je lepší pláž písčitá, či oblázková. Pro ty případy je ideální letovisko Fano, kde jsou obě, takže mohou být spokojeni všichni. Odděluje je od sebe malý malebný přístav, tudíž i bezplatná vyhlídka je k dispozici.

Katedrála v Ankoně

Těstoviny (jenom) jako předkrm

Nabízí se i zážitky kulinářské, zvlášť pro ty, co mají v oblibě „mořské potvory“ všeho druhu. Rybáři, denně vyplouvající za úlovkem, zásobují trhovce i restauratéry čerstvým zbožím. Specialitami jsou jídla brodetto a stoccafisso, mají je ve většině restaurací.

Rybáři Marche

Jídlo se servíruje na velkých mísách, z nichž si hosté nabírají podle hladu či chuti. Jedno malé upozornění – i když jsou těstoviny nejvyhlášenějším místním jídlem, jde o předkrm. Nikdy se nepodávají jako hlavní chod, s tím je třeba při „programování“ břicha počítat!

Restaurace v Marche

Barevné světlo dodává jeskyním šmrnc

Další, tentokrát čistě přírodní zážitek nabízí velkolepý krasový komplex Frasassi. Prohlídka trvá slabou hodinku a „známku za umělecký dojem“ vylepší skvělé barevné nasvícení milionů krápníků, z nichž některé jsou vysoké i desítky metrů.

krápníky Frasassi

Jen je třeba si vzít teplejší oblečení, v podzemí je stálá teplota 14 stupňů, což je kontrast oproti venkovní. Zajímavé je i okolí – dá se jít úzkými, ale bezpečnými stezkami po strmých útesech plných zeleně. Je to, jak se básnicky říká, balzám na duši.

Region Marche

Co takhle procházka piniovými háji?

Poblíž provincie Pesaro se zase nachází riviéra zelených pahorků, ideální pro příznivce pěších túr, které v tomto terénu zvládnou i fyzicky méně zdatní. A kde jinde se jim poštěstí procházet se piniovými háji a zároveň obdivovat romantické scenérie?

Totéž mohou zažít cyklisté při jízdě po „panoramatických“ silnicích, které lemují pobřeží. Obzvlášť úchvatný je pohled z výšky na záliv Portonovo. Výhodou je, že pokud na ně začne padat únava, stačí šlápnout do pedálů, a za hodinku jsou zpět u moře…

pobřeží Marche