Ti, kteří žijí v domnění, že Rumunsko nemůže ničím překvapit, jsou „vedle jak ta jedle“! Například loni tam slavnostně otevřeli moderní digitální muzeum, jež na první pohled zaujme velmi nápaditým designem. Navíc má další dvě užitečné funkce. Zaprvé slouží jako sluneční hodiny a zadruhé jako vyhlídková terasa.

Krásný park na dohled

Unikátní stavba se nachází v západním Rumunsku, konkrétně ve městě Pecica ležícím v župě Arad, v níž žije přibližně 13 tisíc obyvatel. Když budeme ještě přesnější – najdeme ho v těsné blízkosti přírodního parku Mures Floodplain, tedy ekologicky chráněné krajinné oblasti. Jedná se o první stálé digitální muzeum v Rumunsku. Jeho realizace trvala pět měsíců, provoz byl zahájen v roce 2013.

Interiér Digitálního muzea Rumunsko

Supermoderní technologie

Uvnitř budovy si návštěvníci mohou prohlédnout jakékoliv muzeum na světě, a to pomocí nejnovější technologie v oblasti 3D video projekcí, 3D obrazovky, dotykové obrazovky atd. Velkou výhodou je skutečnost, že muzeum může hostit jakoukoli prezentaci, výstavu či vernisáž a že se návštěvníci mohou ledacos dozvědět o životním prostředí, místních tradicích a historii bez nutnosti obrovské výstavní expozice, dohledu většího počtu pracovníků nebo značných nákladů na údržbu.

Střecha Digitálního muzea Rumunsko

Ekologové mají radost

Stavba má značně ekologický charakter. Na její střeše se totiž nachází podstatně větší „kus přírody“, než jaký byl kvůli realizaci objektu odstraněn. A co víc – terasa poskytuje úžasný výhled na již zmíněný, nádherný park Mures Floodplain. Do konceptu ochrany životního prostředí a úspory energií dokonale zapadá i funkce slunečních hodin. Na betonovém nádvoří, jež muzeum obklopuje, můžeme – díky slunečním paprskům a důkladně promyšlené koncepci stavby – vidět aktuální čas. Staneme se tak svědky dokonalé souhry světel a stínů, vycházející z fyzikálních zákonů.

Digitální muzeum v noci Pecica

Světově uznávaný architekt

Autorem digitálního muzea je přední rumunský architekt Claudiu Ionescu, který se narodil v roce 1985 v Aradu a který vystudoval Fakultu architektury v Temešváru. V současnosti je Ph.D. studentem architektury na prestižní Univerzitě architektury a urbanismu „Ion Mincu“ (UAUIM) v Bukurešti. Jeho disertační práce nese název Sociální a kulturní antropologie v současné architektuře. Charizmatický Ionescu je vlastníkem společnosti RINO Architecture s kancelářemi v Bukurešti, Temešváru a Aradu. Návrh jeho „muzejního krasavce“ v roce 2012 zvítězil v místní architektonické soutěži. Rok předtím Claudiu participoval na úspěšném koncepčním návrhu objektu „Taiwan Tower“, který v rámci mezinárodní soutěže získal v tchajwanském Tchaj-čungu první místo.

architekt Claudiu Ionescu

Inspiroval ho slavný sochař

A čím se architekt Claudiu Ionescu inspiroval, když navrhoval svoje digitální muzeum? „Fascinovala mě skulptura nazvaná Miracle (Zázrak). Jejím autorem je sochař a fotograf Constantin Brâncuși, který pocházel z Rumunska a tvořil ve Francii. Budova roste přirozeně ze země pomocí zlatých neboli Fibonacciho spirál a krystalizuje ve tvaru, který se – stejně jako jeho předloha – snaží svépomocí volně nastavit do výšky a zbavit se přitom veškerých zátěží a limitů. Tvar muzea vyvolává v návštěvnících pocit aspirace. A to nejen aspirace této budovy, ale života jako takového,“ prozradil Magazínu TravelPortal.cz Claudiu Ionescu o svém architektonickém díle, které se skládá ze železobetonových stěn nakloněných směrem dovnitř nebo směrem ven. Vzhledem k tomu, že se město Pecica nalézá v aktivní seismické zóně, neměli stavební inženýři vůbec snadný úkol!

Constantin Brâncuși Miracle

Fotografie – Bogdan Iorgovan