Řecký ostrov Zakynthos, který leží asi dvacet kilometrů od peloponéského pobřeží, je možná známější pod dřívějším názvem Levanta. Přestože na něm pochopitelně nescházejí pláže, je hodně hornatý a kopcovitý…

Jméno dostal podle prince

Díky tomu přitahuje hlavně příznivce aktivní dovolené, kteří se nechtějí celý den válet u moře. Terén je vhodný pro „pěšáky“ i cyklisty na horských kolech – ovšem ne pro změkčilce, členitý terén dá totiž tělu pořádně zabrat.

I když se jedná o miniaturní ostrůvek, zmiňuje se o něm už Homér. Podle jeho spisů byl přejmenován na Zakynthos, což měl být princ a jeden z prvních obyvatel. Ještě předtím si ho oblíbili bůh Apollón a jeho sestra Artemis.

Zakynthos

Omládnete o půl století

Největší atrakcí je vzácná mořská želva karetová, která v zátoce Laganas od června do srpna klade svá vejce. Úřady zavedly přísná opatření na její ochranu, včetně omezení přístupu na některé pláže po západu slunce.

Jednu z nich, Gerakas, pak stojí za to projít úplně celou, končí totiž u malého kopečku, který zasahuje do moře a využívá se k blahodárným bahenním koupelím. Ty prý omladí kůži tak, že je jako dětská prdelka…

Navaggio Zakynthos

Od větrných mlýnů až do jeskyní

Zajímavý je i výlet na pláž Navagio. Nejen pro přepychové koupání, ale i díky tomu, že se tam dá vstoupit jedině z moře. Romantický nádech jí navíc dává vrak pašerácké bárky Panagiotis.

Za vidění stojí i Modré jeskyně, či spíše tyrkysové; tato nádherná barva v nich totiž při nasvícení převládá. Do některých se lze dostat nejen lodí, ale i směrem od větrných mlýnů ze Skinari, což je další neobvyklý zážitek.

Marathonissi Zakynthos

Najdete si nové kamarády

Krásu na ostrově Zakynthos lze najít i pod hladinou – to vědí potápěči, kteří sem jezdí obdivovat neobyčejné skalní útvary a přírodní scenérie. V malé jeskyni na ostrůvku Marathonisi se dá pro změnu objevit „stádečko“ tuleňů. Jsou přátelští a neutíkají před lidmi. Ti – hlavně v srpnu – houfně míří na maják Keri, odkud pozorují až kýčovitý západ slunce. Po něm se obvykle vydají do některé z místní hospůdek.

Národním jídlem je na různý způsob upravený králík a podobně znějící jídla – imam (pečený lilek plněný cibulí, rajčaty a petrželí) a briam (pečené brambory, mrkev, cuketa a rajčata). A k tomu pochopitelně dobré víno

Králík Zakynthos