Zlí jazykové tvrdí, že faraoni Egyptu stále vládnou. Příjmy z turistického ruchu totiž výrazně vylepšují státní rozpočet, nehledě k tomu, že značné procento místních obyvatel se snaží na zahraničních návštěvnících vydělávat mnoha způsoby.

Spousta turistů jezdí do Egypta nejen za památkami, ale i za koupáním a povalováním na pláži. „Nejprofláknutější“ je Hurghada, ale v poslední době jí začíná tvrdě šlapat na paty destinace Marsa Alam. Při výstavbě investoři neponechali nic náhodě – stála bilion dolarů!

letiště v Marsa Alam

Špíny se obávat nemusíte

A je to vidět. Čisté ulice a pochopitelně i hotely, odkud se podařilo vystrnadit otravné pouliční prodejce. Aby si turisté přece jen užili památek, opravila se 230 kilometrů dlouhá silnice do Edfu, kde je velký chrámový komplex.

Hotel v Marsa Alam

Jedním z důvodů pro masivní rozvoj této lokality se staly korálové útesy obepínající pobřeží; některé hotely jsou postaveny dokonce přímo u nich. Potápěči, i ti, co rádi jen s ploutvemi a brýlemi obdivují podmořský svět, tak nemusí nikam jezdit.

Korály v Marsa Alam

Pokuty jsou někdy pěkně tučné

Stačí udělat několik kroků z písečné pláže a ponořit se pár metrů do průzračně čisté vody. Ryby jsou už na turisty „naučené“, nenechají se rušit a proplouvají v hejnech přímo před jejich vykulenýma očima. Někde lze spatřit dokonce i delfíny!

Egyptské úřady si však jsou dobře vědomy křehkého ekosystému, takže monitorují dění pod hladinou a udělují přísné pokuty ve výši stovek dolarů třeba i za to, když někdo sebere na pláži ulomený kousek korálu, ale i mušle či škeble!

Golf Marsa Alam

Milovníci golfu si rovněž přijdou na své

Investoři se zaměřili spíš na bohatší klientelu. I proto vybudovali v přístavu Port of Ghalib kotviště pro tisíc jachet, které dnes a denně vyplouvají na delší či kratší plavby. Při stavbě budov se architekti nechali inspirovat vzhledem starých chrámů.

Marsa Alam Egypt

Na své si přijdou i sportovci, zejména příznivci kitesurfingu (sportu spočívajícího v jízdě po vodě na speciálním prkně za využití tažného draka) a golfu, pro ně jsou tu vytvořeny opravdu ideální podmínky. Marsa Alam je ale také ideálním výchozím bodem pro výpravy dobrodruhů do okolní, místy hodně divoké přírody.

V nedalekých horách se kdysi těžilo zlato i smaragdy, některé doly např. Kleopatřiny, jsou přístupné volně, jiné, léta opuštěné, jen na vlastní nebezpečí. Kdo se do nich ale odváží, bude mít zážitek na celý život.

Asuán

Asuán vás okouzlí na první pohled

„Normálním“ turistům lze doporučit nedaleké národní parky Gebel Elba a Wadi al Jimal, jež jsou domovem neuvěřitelného množství ptáků a pouštních zvířat, nebo návštěvu Asuánu a zejména monumentálního chrámu Abu Simbel, který se nachází poměrně nedaleko…

Abu Simbel