Království mušlí – i tak je nazýván malý ostrov Fadiouth, který se nachází nedaleko afrického Senegalu. A věřte, že to má své opodstatnění. Množství toho, co zde uvidíte, vytvořili místní obyvatelé právě z mušlí.

Mušle jsou i v kostele

Ty se staly dobrým stavebním materiálem – staví se tu z nich cesty i domy, jsou součástí speciálních cihel. Také hroby na zdejším hřbitově jsou obsypány mušlemi a mušle krášlí i kostel. Kromě toho se jimi oblepuje a zdobí nábytek v domácnostech, v neposlední řadě se z nich vyrábějí suvenýry.

ostrov Fadiouth

Původně se jednalo o skládku

Na ostrově Fadiouth jako takovém navíc v podstatě nemáte kousek pevné půdy pod nohama. Ostrov je totiž rovněž celý z lastur! Nejde však o přirozené pohřebiště mlžů, nýbrž o zbytky potravy. Po celá staletí konzumovali lidé z městečka Joal Fadiouth (poblíž známé destinace Saly) na přilehlém pobřeží určitý druh ústřic, který se zde vyskytuje ve velkých koloniích. A lastury jako odpadky vyváželi z neznámého důvodu stále na jedno a to samé místo na moři, poměrně vzdálené od pobřeží. Skládka postupně rostla, mušlí přibývalo, až někoho napadlo postavit si na vzniklé „pevnině“ první domek. A nezůstalo zdaleka jen u něj, časem tu vyrostly dokonce i stromy včetně velikých baobabů.