Mnohé světové aerolinky už začaly omezovat lety do zemí, kde řádí ebola. Očekává se, že je další společnosti budou následovat. S platností od úterý 19. srpna 2014 přestaly létat do Sierra Leone a Libérie Kenya Airways. A nejsou první. Naopak následují rozhodnutí několika předních světových aerolinií.

Oprávněný strach, nebo pouhá hysterie?

Aerolinie British Airways do Libérie a Sierra Leone přestaly létat už dříve v tomto měsíci. Jejich nařízení bude přitom trvat minimálně do konce srpna, zřejmě bude ale prodlouženo. Nelétají sem už ani aerolinky Emirates. Aerolinky Korean Air Lines na neurčito přestaly létat do Keni a mnoho afrických zemí uvedlo v platnost zákazy cestování „do“ či „ze“ zemí, které již epidemie zasáhla.

Strašák eboly obchází hned několik států západní Afriky a vlivem cestovního ruchu se už obavy přesídlily i do Evropy či USA. Leč ebola není nakažlivá jako chřipkapřenáší se podle lékařů výhradně tělesnými tekutinami. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) ostře žádá světové aerolinky, aby do postižených oblastí létat nepřestaly.

Aerolinky

Uzavírá se i Keňa

„Pokud byste zcela zrušili leteckou a námořní dopravu do těchto zemí, riskovali byste zhroucení místní ekonomiky a ohrozili životy místních lidí bez toho, abyste zabránili viru se šířit,“ uvedl mluvčí světové zdravotnické organizace Gregory Hartl.

Jenomže mezitím Keňa, turistický středobod západní Afriky, o víkendu oznámila uzavření hranic cestovatelům z Libérie, Sierra Leone a Guiney. Toto opatření zasáhlo zejména místní obyvatele, i když na cestovatelských fórech se ozvalo již několik baťůžkářů, kterým tento krok značně znepříjemnil cestu po Africe.

Ebola

MZV varuje: pozor na sex i zvířata

V Sierra Leone i v Libérii byl před několika týdny vyhlášen stav nouze, zakázána veřejná shromáždění a armáda pomáhá zdravotníkům v uplatňování karantény na nemocné, či ty, kteří s nimi přišli do přímého kontaktu. Všechny hranice Libérie jsou uzavřené, vyjma hlavních vstupních bodů, kde fungují přísné zdravotní prohlídky.

České Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) varuje cestovatele, že se ebola nepřenáší pouze krví, močí či jinými tělesnými tekutinami, ale také pohlavním stykem, a to i několik týdnů poté, co se pacient z eboly vyléčil. MZV dále klade důraz na skutečnost, že je možné se ebolou nakazit i od volně žijících zvířat, jako jsou opice, netopýři či třeba antilopy. Zároveň upozorňuje, že inkubační doba se pohybuje od dvou dnů do tří týdnů.

Opice

K 16. srpnu WHO informovala o tom, že jsou řáděním viru zasaženy tyto zeměLibérie, Sierra Leone, Guinea a Nigérie. Z 2240 zjištěných případů dosud zemřelo 1229 osob.