Máte kolem sebe mnoho baťůžkářů, kteří odmítají cestovní kanceláře a vše si zařizují sami? Dobře pro vás, aspoň můžete porovnávat argumenty pro a proti. Existují totiž i zřejmé důvody pro to, abyste využili služeb některé z cestovních kanceláří. Tady je sedm nejčastějších:

1/ Nejste dobře jazykově vybavení

Anglicky umíte pouze „yes“ či „ok“, a když se vás italský prodavač zmrzliny zeptá, kolik budete chtít kopečků zmrzliny, tak mu česky odpovíte: „Čtyři… no Č-T-Y-Ř-I!“ Možná budete mít více klidu v hotelu s all-inclusive službami, kde si sami naberete zmrzliny tolik, kolik budete chtít, a nebudete dělat hlupáka z prodavače i sami ze sebe.

2/ Plánujete odletět co nejdříve

Rozhodli jste se, že chcete odletět za teplem nejlépe už za tři dny? Nejvýhodnější ceny letenek bývají obvykle zhruba dva až pět měsíců před odletem, v závislosti na akcích jednotlivých aerolinií. Můžete se vydat třeba na letiště do Lipska a zkusit chytit nějaký super last minute, ale budete extrémně omezení ve výběru. Měli byste disponovat aspoň základní němčinou, stejně však nebudete mít stoprocentní jistotu, že opravdu odletíte v daný den. České cestovní kanceláře mívají takřka vždy v nabídce last minute zájezdy s odletem klidně za 72 hodin. A někdy i dříve.

Rodinná dovolená

3/ Nehodláte zažívat stresy

Rádi se podíváte do zahraničí, ale nejste z těch, kteří by si koupili knižního průvodce, plánovali nejpraktičtější cestu, počítali rozpočet na jednotlivé dny a vymýšleli, co všechno se dá stihnout za jeden den? Jestliže máte někoho takového ve své cestovní skupině, tak se nemusíte tolik snažit sami. Pokud si však chcete být jistí tím, že se někdo kompetentní zaručí za kvalitu vaší dovolené, pomůže vám třeba s výměnou pokoje, či pro vás zařídí výlety do okolí, renomované cestovní kanceláře jsou v tomto ohledu pohodlnou volbou.

4/ Chcete do lokality, kam létají chartery

Cestovní kanceláře mívají nasmlouvané nejen hotely za nižší cenu, než kdybyste se objevili vy sami na recepci s kufrem, ale využívají také služeb tzv. charterových letů, kdy mají zamluvené celé letadlo pro sebe či dohromady s jinou cestovní kanceláří. To jim umožňuje pořídit letenku většinou levněji, než kdyby využily běžné lety aerolinek. V praxi to znamená, že mnohdy, když si sečtete cenu letenky do dané destinace a ubytování v hotelu, který nějaká z cestovních kanceláří nabízí, dostanete vyšší cenu, kdybyste si chtěli cestu zařídit sami. To platí zejména pro lokality, jakými jsou třeba Egypt či Tunisko.

5/ Cestujete s malým dítětem

Cestování bez dětí umožňuje mnohem více volnosti. Můžete se vydat do exotičtějších lokalit s extrémnějšími teplotními podmínkami a ohlížet se pouze na své zdravotní možnosti a cestovatelské choutky. Nemusíte rezervovat ubytování dopředu a přespíte prostě tam, kde se dá. Jenže i ti dobrodruzi, kteří takto cestují, obvykle zařadí zpátečku po narození dítěte. Poslední, co chcete na cestě neustále slyšet, je brek permanentně unaveného dítěte, jež by se nejradši procházelo v brouzdališti a stavělo písečné hrady na pláži. Počkejte pár let, než bude náročnější cesty lépe zvládat.

6/ Potřebujete přesné datum cesty

Chcete letět na osmidenní dovolenou a máte k dispozici pouze desetidenní „okénko“? No, pokud jste o svém aktuálním časovém harmonogramu nevěděli několik měsíců předem, nebude pro vás ani trochu jednoduché sehnat „rozumné“ letenky do nějaké z vašich kýžených destinací. Díky tomu, že cestovní kanceláře v hlavní sezóně vypravují do mnoha lokalit výrazně více turistů, existuje možnost délku zájezdu o několik dnů upravit a dostat se zpět s jiným turnusem.

Dovolená v Bulharsku

7/ Chcete na dovolené primárně odpočívat

Hlavním principem cestování bývalo vždy objevovat krásy cizích zemí. To je možné i s cestovními kancelářemi, pokud si dobře vyberete typ zájezdu a v neposlední řadě také cestovní kancelář. Ale v dnešní uspěchané a hektické době stále více lidí cestuje do zahraničí výhradně za odpočinkem. Stačí jeden fakultativní zájezd během týdenní či dvoutýdenní dovolené, a i tak je daný turista spokojený. Proti gustu žádný dišputát. Právě vám je určená all-inclusive dovolená na jihu Evropy či severu Afriky. Ale když jen stěží opustíte hotelovou pláž, tak pak hlavně přátelům neříkejte, jak jste danou zemi poznali a jaké má mouchy. To byste se museli z hotelového areálu vzdálit na déle než na jeden večer…