Cestovatelé, kteří jsou zvyklí objevovat spíše krásy Evropy či Asie, mohou při cestování po federativní republice Mexiko jednat nerozvážně a ve výsledku na to nepříjemně doplatit. Ne nadarmo koncem minulého týdne americké ministerstvo zahraničí upravilo doporučení pro své obyvatele cestující do této země. Jaký k tomu byl hlavní důvod? Časté krádeže, loupežná přepadení a bohužel i únosy.

Počet vražd výrazně vzrostl

Mexiko se dělí na 31 států a ve většině z nich panuje nějaké cestovní varování. Nejvyhledávanější turistické lokality, mezi něž patří státy Quintana Roo (Cancún, Cozumel, Playa del Carmen či Tulum), Yucatán (Chichén Itzá) či Campeche (Calakmul, Edzna), jsou relativně bezpečné.

I v těch nejturističtějších oblastech však platí určitá pravidla obezřetnosti, které byste měli dodržovat po celé Střední Americe. Co to znamená? Nevybírat velké sumy z bankomatů a vůbec nemít u sebe větší obnos peněz. Dražší fotoaparáty byste měli mít na ulici schované v batohu a po setmění je ideální nemít je u sebe vůbec.

V proslulé Tijuaně ve státě Baja California vzrostl počet vražd v roce 2013 proti roku 2012 hned o 48 procent. Pokud vás láká Acapulco ve státě Guerrero, měli byste vědět, že se důrazně nedoporučuje opouštět turistické části města.

Mexiko Chichen Itza

Výlet za tequilou může skončit tragicky

Bezpečný není ani stát Estado de Mexico, kde se nachází známý Teotihuacán. Kolem něj by mělo být relativně bezpečno, ale cesta k němu může být poměrně nebezpečná. Pokud možno zcela vyhnout by se turisté měli národnímu parku Lagunas de Zempoala.

Pokud plánujete cestu do kolébky tequily, mexického státu Jalisco, mějte oči na pozoru dvojnásob. Zejména pak ve venkovských oblastech a na severu tohoto státu. Mnohokrát zde lupiči vystavují silniční zátarasy maskovaní za policii. V bezpečí byste však měli být na dálnici během dne. Naopak cestovat po silničních komunikacích v noci se turistům v tomto státě ani trochu nedoporučuje. A nejen zde.

Mexiko Tulum