Turecká Kappadokie patřila původně Chetitům, poté přešla pod správu mocné Perské říše. Té také vděčí za svůj název, který znamená „země krásných koní“. Těch už tady ovšem spatříme minimum…

Pod zemí se nacházejí dlouhé chodby

Místo koní je všude množství skalních útvarů a rozsedlin prapodivného až bizarního vzhledu, dále spousta kaňonů a údolí, z nichž většina vznikla erozí nebo ze sopečného popela. Jsou však i dílem lidských rukou – najdeme tady totiž celá skalní města.

Skalní město v Kappadokii

Hodně jich je v podzemí, někdy až devět pater hluboko, a jsou propojeny kilometry chodeb. Odhaduje se, že v nich žilo přibližně dvacet tisíc obyvatel. Šlo především o křesťany, kteří zde našli úkryt před svými pronásledovateli.

Zůstaly po nich malé kapličky pro pár lidí, ale i kostely, kláštery a chrámy bohatě vyzdobené náboženskými freskami, nad jejichž krásou se i ateistům tají dech. Zatím se jich našlo přes sto padesát a toto číslo nemusí být ani zdaleka konečné.

Domorodci Kappadokie

Turisty lákají i tři unikátní zvláštnosti

Jakousi branou do této oblasti a výchozím místem pro plánování výletů je vesnice Göreme, kde normálně žije okolo dvou tisíc obyvatel. Během hlavní sezóny je to ale „Václavák“, navíc v ní není nic extra speciálního, takže je jen přechodnou štací.

Lze se vydat kamkoli, všude se najde něco zajímavého. Pozornost přitáhnou blízké hrady Uçhisar a Ortahisar, skalní městečko Çavuşin, muzeum Zelve a další. Průvodci to sice „zmáknou“ za den, ale tím bohužel turisty ochudí o spoustu zážitků.

Terasa v Kappadokii

Kappadokie totiž měří asi 300 kilometrů, což není zrovna málo na krátký výlet. Zvlášť proto, že zde můžeme vidět hned tři výjimečnostisošku bohyně úrody, nejstarší fresku na světě (6.200 let) a kostru první ženy, na které byla provedena úprava lebky neboli trepanace.

Koně v Kappadokii

Populární atrakcí je let balónem

Největšími městy v této oblasti jsou Nevşehir s hradem na kopci a Aksaray, odkud je to jen kousek do údolí Ihlara, nad nímž se vypíná vyhaslá sopka Hasan Dağı. Její vrcholek bývá často pokrytý sněhem.

Na opačné straně Kappadokie se rozkládá poměrně velké město Kayseri, kde se nachází letiště poskytující dobré spojení do dalších částí Turecka.

Při návštěvě je nutné počítat s tím, že za vstup do nejzajímavějších míst se platí. Jak už to v Orientu bývá, domorodci se snaží nalákat turisty na různé atrakce. Nejúžasnější je let v horkovzdušném balónu, který je ale pochopitelně pořádně „mastný“…

Horkovzdušné balóny Kappadokie