Ačkoliv velká poptávka po službách all-inclusive odvedla Chorvatsku značnou část turistů do Turecka, Tuniska či Egypta, Chorvatsko je pro Čechy i nadále láskou, na kterou si nedají sáhnout. Do sousedního Slovinska jezdí Čechů nesrovnatelně méně a je jasné, že krátký „štráfek“ pobřeží všechny mořechtivé Čechy neuspokojí. Jenomže Slovinsko má oproti Chorvatsku několik výhod. Jaké to jsou?

1/ Je blíž

O každém z argumentů, které uvádíme v tomto článku, můžeme v některých případech krátce a jindy dlouze diskutovat. Nikoliv však o vzdálenosti. Nepopřete, že do přímořského Koperu ve Slovinsku to je 812 kilometrů a jen do Zadaru o 150 kilometrů více. A to nemluvíme o Splitu či Dubrovníku. A mimochodem – lepší koupání ve Slovinsku najdete už ve vnitrozemí, které je ještě blíže.

2/ Je levnější

Taky už jste si v Chorvatsku kolikrát říkali, že ta malá rybka s několika opečenými brambory za 190 kun byla „docela“ drahá? Byla. Chorvaté šponují ceny často nesmyslně vysoko. Předražené potraviny jsou jedním z hlavních důvodů toho, proč Češi při cestách tam dodržují své paštikářské zvyky. Slovinsko sice není cenově na úrovni České republiky, ale ceny tam jsou i tak nižší než v Chorvatsku.

3/ Je tam méně lidí

A to násobně.

4/ Slovinci jsou Čechům bližší

Zatímco Chorvaté jsou náturou už jasní jižané, se Slovinci toho máme společného výrazně více. Když se bavíte s někým ze Slovinska, tak si často základně rozumíte i v případě, kdy jeden mluví česky a druhý slovinsky. A navíc – Slovinci jsou obecně klidnější, tudíž vás při případné hádce nečeká tak velké riziko nepříjemné rvačky.

5/ Slovinsko je různorodější

Pokud jste milovníci pláží a neopouštíte je po celý týden, tak vás pravděpodobně nebude příliš zajímat, že se ve Slovinsku nacházejí termální jezera s výhledem na Julské Alpy, od kterých to máte jen slabou hodinku autem do krásných horských soutěsek, o kterých se Chorvatsku může pouze zdát.

6/ Neznáte ho

Co si budeme povídat, pláže Makarské riviéry znáte už lépe než Staroměstské náměstí, kávu v Dubrovníku jste si už také dali, lahváče na Zadaru jste do sebe rovněž „otočili“ a je větší pravděpodobnost, že jste viděli ostrov Korčula, než že jste ve Slovinsku strávili alespoň jednu noc. Ale proč? Pomineme-li slovinské pobřeží, kde se můžete bez potíží vykoupat v moři, zkuste se podívat na místa, jako jsou jezera Bled či Bohinj. Nebudete litovat.

7/ Je vhodnější pro aktivní turisty

Jmenovali jsme jezero Bled. Dodejme, že je termální, a tak je příjemně teplé i v době, kdy byste do vody běžně nevlezli. Navíc ale máte možnost sednout si na kolo či nazout in-line brusle a jezero po příjemné, z většiny stíněné trase, objet. Pokud se vám zachce spíše chodit, úpatí Julských Alp vám dá habaděj možností. Můžete si prohlédnout horské vodopády, raftovat po řece či si užít trochy adrenalinu způsobem Via Ferrata. Neláká? Tak se jen procházejte po malebných horských stezkách ve vyšší nadmořské výšce, než leží česká Sněžka. Tedy všechno to, co byste v Chorvatsku asi těžko mohli dělat…