Město Štrasburk je perlou provincie Alsasko, leží kousek od německo-francouzských hranic a má přibližně čtvrt milionu obyvatel. Po dlouhá staletí vedly obě velmoci nejen o něj, ale o celé toto území spory a války, v nichž se štěstí přiklánělo na tu či onu stranu.

Notre Dame vás okouzlí

Střídání panovníků či protínání odlišných kultur však městu rozhodně neublížilo, naopak – jen málokde v Evropě lze nalézt historické památky v tak dokonale zachovalém stavu. Nepřehlédnutelnou dominantou je gotická katedrála Notre Dame, neméně krásný je i Kostel sv. Pavla (na hlavním snímku) a další pýchy Štrasburku.

Šikmo proti Notre Dame je nejstarší lékárna ve Francii, o kousek dál Rohanův palác, někdejší sídlo biskupa, kde v dubnu roku 1792 poprvé zazněly tóny Marseillaisy. Přímo za budovou je vodní kanál, odkud vyplouvají lodě s turisty na přibližně hodinovou projížďku.

Snoubí se zde šarm a smysl pro pořádek

Prakticky obeplouvají celý historický střed Štrasburku, včetně budovy soudního dvora a dalších úřadů. Jde o zážitek, který si jen málokterý z návštěvníků nechá ujít. Na trase plavby leží mnoho malebných domečků, z nichž některé mají dokonce cimbuří.

Nejen díky tomu vypadají trochu jako z pohádky. V architektuře Alsaska, stejně jako v povaze lidí, se zrcadlí směsice francouzského šarmu a německé pořádkumilovnosti. To se projevuje i v gastronomii, najdeme tu důvěrně známá jídla – uzená kolena a klobásy.