Kefalonie je největší z Jónských ostrovů a zároveň šestý největší ostrov patřící Řecku. Kvůli hornatému a mnohdy nepřístupnému terénu nejen ve vnitrozemí, kde leží i nejvyšší hora Ainos (1628 metrů), se však území, na kterém lze „turisticky“ žít, hodně smrskává…

Dovolená spíše pro introverty

I proto sem cestovní kanceláře dlouho pořádaly pouze jednodenní výlety a ani dnes tu není moc hotelů. Jezdí do nich hlavně ti, kteří chtějí prožít dovolenou v klidu, daleko od přeplněných pláží. I na těch nejrušnějších, které se nacházejí v letoviscích Skala a Lassi, není žádný velký nával.

pláž Kefalonie

Trochu víc je navštěvovaná oblast Paliki. Sytě červený písek vytváří dokonalý kontrast s bílými skalami, které ho obklopují. Jak se tam dostal, ví bůh. Říká se, že až z daleké Sahary, což je však dost nepravděpodobné. Není to ovšem jediná přírodní záhada Kefalonie.

I skála umí cvičit v rytmu

Moderní vědou nevysvětlené úkazy tady najdeme hned dva – skálu Kounopetra, pohybující se rytmicky s mořem, a útvar Katavothres, kde v hlubokých děrách mizí spousta mořské vody, aby se po sedmnáctikilometrové cestě pod zemí objevila v jezerech na opačné straně ostrova.

jeskyně Drogarati

Raritou je i vzácný druh smrku, který roste jen tady, také volně žijící divoké koně, na něž se dá během túry při troše štěstí narazit. Nejen geologové se pak vydají do jeskyně Drogarati, staré 150 milionů let, a do úchvatného jeskynního jezera Melissani.

Melissani

Kefalonie naopak není nic extra pro „památkáře“ obrážející historická místa a archeologické nálezy. Těch tu moc nenajdeme, za což nemohou nájezdy dobyvatelů, ale zemětřesení. To poslední v roce 1953 zničilo hlavní město Argostoli zůstalo jen pár domů, krátký most a obelisk.

Po stopách Odyssea a Diany

Milovníci památek se mohou vydat lodí (jiná možnost není) na ostrov Ithaka, tedy do rodiště Odyssea, legendárního hrdiny z Trojské války. Přijdou ale přitom o iluze, když si uvědomí, jak „velkému“ území vládnul. Ithaka má jen 30 kilometrů (respektive 96 kilometrů čtverečních) a sám Homér o ostrově hovořil jako o místě vhodném leda tak pro chov koz.

Zdatný turista ji obejde pěšky za den. Cesta borovými lesy, cypřišovými háji i oblastmi s olivovníky, kde nespatříte živou duši, je učiněným balzámem na nervy. Možná i proto zde Charles a Diana strávili část líbánek. Cesta se dá zpestřit návštěvou několika klášterů, ale ne do všech vás mniši pustí.

Ithaka

Víno s příchutí pryskyřice

V Kefalonii se dá rovněž dobře najíst, výtečné jsou masové kuličky keftedes i jehněčí kotlety, jako předkrm sardinky pečené v peci či masový koláč, na závěr sladká rýže. K ní se hodí retsina, víno s nezvyklou chutí, kterou mu propůjčuje pryskyřice, jež se do něj přidává.