Asi nikde jinde nenajdeme tolik starobylých a zachovalých hradů jako v Anglii – je jich tam přes tisíc. Důvod spočívá v tom, že se do této země dostala nepřátelská vojska naposledy v roce 1066. Jedním z největších krasavců – nejen Evropy, ale i celého světa – je Leeds Castle v hrabství Kent.

Pochází z 12. století

Pozor na omyl – stejnojmenné město je od hrabství vzdálené stovky kilometrů! Leeds byl postaven v roce 1119 jako normanská pevnost v místě, kde se už dvě stě let předtím nacházel panský dům.

Ohňostroj Leeds Castle

Během své dlouhé existence se hrad stal sídlem vladařů, honosnou rezidencí pro šest středověkých anglických královen i výstavním palácem Jindřicha VIII.. Kolem jeho majestátních, mohutných zdí, jimiž ho stavitelé obklopili, leží obrovská zahrada plná stromů, keřů a květin.

Hodovní síň Jindřicha VIII. Leeds Castle

Romantický ráz dotváří velké vodní příkopy, kdysi dávno vybudované na „ochranu“ panstva před zraky prostých venkovanů. Dnes plní víceméně jen estetickou funkci, stejně tak jako voliéry, v nichž našlo domov přes sto druhů ohrožených ptáků.

Bysty panovníků Leeds Castle

Baví vás bloudit?

Raritou areálu je záludné bludiště ze živého plotu, s jakýmsi pahorkem uprostřed. K němu je však třeba se „probojovat“, přičemž jsou využity všechny nástrahy, které skýtá rozmanitý terén a neprostupná spleť keřů.

Pokud se vám povede najít správnou cestu, což není hračka, odměnou je dokonalý přehled o dění okolo. Pak se dá také radit ostatním, nebo si z nich dělat legraci a posílat je špatným směrem. Východ vede podzemím kolem studánky s malým vodopádem

V Anglii nebývají zimy tak urputné jako u nás, takže hrad je otevřen celoročně, i když turistů přijíždí v tomto období přece jen méně. To však neznamená, že by se v něm nic nedělo, konají se tu třeba svatby (pochopitelně ne chudé), bankety a společenské či jiné akce.

Ložnice královen Leeds Castle

Milovníci psů budou v sedmém nebi

I když současný vzhled ovlivnila řada menších přestaveb a hlavně postupné rozšiřování, většina vnitřního vybavení je původní. Nelze závěrem nezmínit další z navštěvovaných atrakcí, jíž je muzeum psích obojků – jediné na světě…

Leeds Castle je vzdálen přibližně 60 kilometrů od Londýna. Jako nadstandard pro návštěvníky odjíždí z nádraží Victoria Station v pravidelných intervalech speciální autobus, který nikde nestaví a jede přímo do Leeds Castle. Jízdné činí 18 liber a je v něm zahrnuto i vstupné do areálu hradu.

Leeds Castle