„Ne, nelekejte se, stroj času potřebovat nebudete. Thajsko neboli Thajské království – tato východoasijská, převážně buddhistická země totiž odvozuje svůj letopočet od Buddhy. Ovšem na rozdíl od letopočtu našeho, který začíná Kristovým narozením, ten thajský se odvíjí od roku Buddhovy smrti,“ tvrdí pražský fotograf Jiří Rill, jenž miluje „turisticky neotřelé“ lokality a rád poznává jejich obyvatele, faunu i flóru. Speciálně pro TravelPortal.cz připravil sérii reportáží, které obsahují spoustu zajímavých faktů i osobních postřehů a především autorovy skvělé fotografie. Ze Sumatry se tentokrát přesuneme do Thajského království.
Oproti Bangkoku je Praha vesnice
„Thajsko je více než 6x větší než ČR a má téměř 67 miliónů obyvatel několika etnik. Tato země – dříve Siam – je stále vyhledávanější destinací turistů nejrůznějšího zaměření. Na své si zde přijdou milovníci horských treků, pozorovatelé flóry a fauny, fandové vodních i podvodních sportů a v neposlední řadě ctitelé nadobyčejně silných kulinářských zážitků. Většinu výletníků však zřejmě tvoří běžní turisté toužící po exotice, poznávání milých lidí a osvěžení ve vodách tropických moří.“
„Ideální dobou k dovolené jsou zimní měsíce; především Vánoce a přelom roku. Ať už zvolíte individuální turistiku, nebo cestovkou zajištěný pobyt, výchozím bodem bude nejspíš téměř sedmimiliónová metropole Bangkok. Stačí pár hodin a nabudete dojmu, že ve srovnání s ním je Praha jen malá horská vesnička. I přes množství osmiproudých i víceúrovňových komunikací jsou tu neskutečné dopravní zácpy; hodiny promrhané v autě jsou normální a nikdo se nediví. Řekl bych, že to je praktické cvičení v trpělivosti pro naše věčně netrpělivé řidiče.“
Můžete ochutnat hmyz
„A jen co se ubytujete v některém hotelu, vyrazte za prvním občerstvením k jednomu z mnoha stánků či restaurací s nefalšovaným „thai food“. Opravdu nelze vyjmenovat celé spektrum lahůdek, které na gurmány čekají ve všech koutech Bangkoku a vlastně celého Thajska. Ryby, drůbež, vepřové, hovězí, chobotnice, krabi, hmyz, kaloni, také nejrůznější zelenina a ovoce – to vše s přepestrou plejádou bylinek a koření. Tak aspoň od něčeho trochu.“
„I noční kluby slibují mnohá potěšení… Pak se jen pokuste krátce vyspat, ráno je třeba brzy vstát a zajet si nějakých 40 kilometrů od Bangkoku na první koupel v Siamském zálivu. Přichystaná lehátka, teplé moře, svěží vánek a houfy procházejících prodavačů nejrůznějších delikates… To je odměna za těch několik hodin nepohodlí v letadle.“
Motýli místo komárů
„Mnozí pak pokračují až k jihovýchodní hranici, kde leží letovisko Pataya. To si svou popularitu vybudovalo v době vietnamské války, kdy sem z bojišť směřovaly dovolenkové cesty amerických vojáků. Komu ale tohle nestačí a touží poznat víc, nasedne večer do klimatizovaného autobusu se stevardkami ve slušivém stejnokroji, roznášejícími pohoštění, a ráno se probudí do příjemně chladného rána na severu země.“
„Město Chiang Dao nebo Mae Hong Son z nás setřese stres velkoměsta a nabídne nové zážitky. Třeba návštěva orchidejové a motýlí farmy je nezapomenutelná. Možná jste někdy byli na výstavě orchidejí; proti tomu kvantu květů tady je to ale jen velmi, velmi slabý odvar.
A druhý den doporučuji pro změnu třeba výlet do okolních hor. Pomalým tempem stoupáme zemědělskou krajinou, až narazíme na malebné čajovníkové plantáže. Pravda – s přírodou mají společného asi tolik jako naše pole s řepkou, ale jsou mnohem estetičtější, a dobrý čaj ocení snad každý.“
Divoké orchideje voní úžasně
„Máte-li ještě dost sil pokračovat ve výstupu, konečně se objeví panenská příroda. Máte tak šanci si prohlédnout, přímo v jejich původním prostředí, opravdu divoké orchideje. Mnohé nejsou tak okázalé jako ty na farmách nebo z obchodu, zato jich je tu plno a často i krásně voní.“
„A protože se pohybujeme ve „zlatém trojúhelníku“, náš průvodce si po náročném dni dal svou večerní dýmku opia. Nám k náladě nejspíš bude stačit místní pálenka Mekong. Popravdě řečeno, ani to ale není nezbytné.“
„Ráno, jestli se zadaří dost brzo vstát, přistihneme mnichy z místního kláštera, jak procházejí vesnicí a získávají potravinové dary pro svůj řád. Na oplátku požehnají zbožným obyvatelům.“
„Samozřejmě nesmíme zapomenout navštívit místní market u silnice, kde ještě zakoupíme od dívky horského kmene Karenů nějaký suvenýr. Za pár bathů si ji můžeme na památku také vyfotit. Pak zas hajdy do Bangkoku; ještě nás čeká thajský jih…“