Šetříte si na potápěčskou dovolenou a chtěli byste pod mořskou hladinou zapomenout na všechny problémy všedních dnů? Na světě je mnoho míst, kde můžete své potápěčské choutky ukojit. Pravdou však zůstává, že nejde zrovna o levné hobby. A někdy ani sehnání levné letenky rozpočet takové dovolené nezachrání. Které potápěčské lokality patří mezi nejúchvatnější?

1/ Bali – Indonésie

Začít jinou lokalitou než Bali by bylo skoro rouhání se. Ač se neustále objevují nová a nová oblíbená místa mezi potápěči, Bali má i nadále tak trochu výsadní postavení. Přestože je toto místo stále turističtější, potápěči si ho chválí a nepřetržitě se objevuje v top trojici nejlepších potápěčských lokalit na světě. Jde navíc o poměrně bezpečnou oblast, která potápěčům vyjma bezchybných ponorů nabízí také trochu toho kulturně historického vyžití.

Podmořský svět

2/ Kailua Kona – Havaj

Havaj je ve světě dovolenkářů velkým pojmem. Ne každý však ví, že její okolí nabízí i výjimečné podmínky pro potápění. Havaj je ve skutečnosti jednou velkou mořskou rezervací, která byla dříve považována za největší na světě. Dnes už tento titul drží Austrálie. Tropické barevné rybky, žraloci, velryby, rejnoci a obří mořské želvy. A právě poblíž historického pobřežního města Kailua Kona se nacházejí senzační potápěčské lokality.

3/ Ras Mohamed – Egypt

Nebojte, víme, že máte určitý rozpočet na své dovolené, a proto zařazujeme i lokalitu, která se těm ostatním v mnoha rovinách nemůže rovnat, a tak trochu nesplňuje to, co jsme slíbili v titulku. Jenomže Ras Mohamed má pro Čechy tu nezanedbatelnou výhodu, že nás od něj dělí pouhé čtyři hodiny letu a navíc je Egypt cenově velmi dostupný. Místní podmořské krásy už jsou sice lidmi trochu poničené, ale i tak je zde po celý rok dobrá viditelnost a dostatek útesů na to, abyste si mohli potápění užít dosyta. Národní park Ras Mohamed je navíc v Egyptě jen jednou z několika možností. Pro potápěče cestující na budget jde zřejmě o nejlepší alternativu.

Mořské ryby

4/ Ko Tao – Thajsko

Thajsko je lokalitou přitahující spíše ty, kteří vyhledávají exotiku a krásné pláže za dostupné ceny. Je sice každým rokem dražší a dražší, ale pro Evropany je pořád dostupné. Baťůžkáři se už stihli přesunout do Vietnamu, Laosu či Kambodži. Ostrov Ko Tao je přímo určený potápěčům a je ze všech stran obklopený korálovými útesy, které hýří barvami. Pokud vás láká potápění se žralokem obrovským, máte tu poměrně velkou šanci.

Ryby moře

5/ Ambergris Caye – Belize

Nejznámější ostrov středoamerického klenotu Belize je místem, kde sice není levno, ale jen několik minut motorovým člunem se nacházejí potápěčské lokality, o kterých mluví celý svět. Hol Chan Marine Reserve a Shark Ray Alley jsou místa známá snad všem potápěčům a jsou vhodná i pro začátečníky. A tak pokud se chcete potápět v příjemně teplé vodě s menšími žraloky, rejnoky a navíc u toho pozorovat opravdu výjimečné korálové formace, Belize by mohlo být vaší volbou číslo jedna.

Potápění

6/ Bonaire – Nizozemské Antily

Přiznejme si to – Nizozemské Antily jsou v České republice velkou neznámou. Zejména pak Bonaire. Tento ostrov je u nás ještě méně známý než sesterské ostrovy Aruba a Curacao. Je to však právě Bonaire, které je výtečnou potápěčskou lokalitou s více než 100 místy vhodnými k potápění. Díky tomu, že se jedná o chráněnou mořskou rezervaci, je zde lidský vliv zatím poměrně zanedbatelný. Nejvhodnějším k potápěčské dovolené je období od září do prosince, kdy jsou zdejší vody nejklidnější.

nejlepší potápěčské lokality světa

7/ Mezi nejlepší potápěčské lokality patří i Tonga

A nakonec jeden zajímavý tip. V mnoha časopisech se v posledních dvou třech letech dočtete, že je Tonga aktuálně nejmódnější potápěčskou lokalitou. Sice nevíme, jak si v rámci potápění potrpíte na módu, ale skutečností zůstává, že na světě není zas tolik míst, kde byste se mohli v tak krásném prostředí potápět s velrybami. Ponory zde můžete navíc absolvovat i u společnosti Dolphin Pacific, která se nedávno podílela na tvorbě úspěšného snímku The Current