Lotrinsko patří k územím, o které se dlouhá staletí přetahovaly dvě velmoci – Německo a Francie. Ta byla nakonec úspěšnější, a tak z něj udělala svůj region.

Maloměšťáky zde téměř nepotkáte

A dost výjimečný – Lotrinsko je jediným francouzským regionem, jenž hraničí hned se třemi státy. Kromě výše zmíněného Německa, od kterého ho odděluje řeka Rýn, také s Lucemburskem a Belgií. Vlastně se stalo jakousi malou křižovatkou tří národů.

Střídání panovníků a protínání odlišných kultur a zvyků nejen místním neublížilo, naopak – převzali si to, co se jim líbilo, nebo pro ně bylo přínosné. I proto všude vládne kosmopolitní atmosféra a nikdo se vás neptá, odkud jste.

Lotrinský kříž

Německá důkladnost se projevila hrázděnými domy. Bulváry lemují stromy, stojí jak vojáci v zákrytu, nepořádek zde neuvidíte. Zvláštností je Lotrinský kříž, jehož variantu má ve znaku Slovensko. „Vymyslel“ ho ale velkomoravský kníže Svatopluk.

Válečná minulost je znát

Pokud jde o povahu obyvatel, je to mix francouzské bezprostřednosti a německé uzavřenosti, ale ta určitě nepřevažuje. Jen se před nimi nesmíte zmínit o válečné minulosti, toto území bylo kvůli své strategické poloze častým bojištěm.

Právě zde se odehrála známá bitva u Verdunu; trvala deset měsíců (21. února 1916 – 18. prosince 1916) a padlo v ní 700.000 vojáků. Boje měly ale dopad i na krajinu, jež byla totálně zničena. Nedá se tu nic pěstovat – i dnes pod zelenou trávou prosvítají krátery po granátech.

Katedrála Méty Lotrinsko

Za návštěvu stojí Méty i Nancy

Ale nechme minulost spát. Metropolí regionu Lotrinsko jsou Méty s proslulou gotickou katedrálou sv. Štěpána (Saint-Etienne) a řekou Moselou, která jím protéká. Turisty ihned zaujme i protestantský chrám Neuf z roku 1905.

Temple Neuf Méty

Ti, kteří mají rádi zajímavosti, které jinde neuvidí, zamíří také do druhého největšího města Nancy. Nejen proto, že jeho tři náměstí jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, a zvlášť to Stanislavovo působí úchvatně, ale především kvůli vozovému parku, který používá zdejší doprava. Jde totiž o spojení tramvaje, trolejbusu a autobusu. A to vše v jediném vozidle, jež se místy řídí samo – bez řidiče!

Stanislavovo náměstí Nancy

Kdo má rád brambory, bude se v Lotrinsku cítit dobře, jedí je tam i ke „kafi“. Mají totiž vynikající chuť. Oblíbená je i uzená slanina. Ta našla využití také v jejich národním jídle. Tím je lotrinský quiche, koláč, který mimo slaniny obsahuje ještě sýr, vejce a smetanu. Těsto bylo původně chlebové, později se pro lepší chuť začalo používat spíše listové. Je to opravdová delikatesa! A k tomu víno odrůdy Pinot noir, které se zde obzvlášť daří.