Máte v plánu poprvé v životě navštívit Španělsko? V tom případě neprohloupíte, když se o této konstituční monarchii dozvíte něco více ještě předtím, než se do ní vydáte. Aby toho na vás nebylo moc najednou, začneme jídlem a pitím. Představíme vám některé španělské speciality, jež budete mít během dovolené šanci ochutnat, a přitom se můžete tvářit, že už je dávno dobře znáte.

Tapas

Tento název jste již stoprocentně někde slyšeli, ale většina z nás si ihned neuvědomí, o co přesně se jedná. Tapas (na snímku nahoře) jsou malé pikantní jednohubky, které se podávají před jídlem, ale i během dne a hlavně večera ke sklence vína či sherry. Jsou ideální pro nejrůznější rodinné sešlosti či posezení s přáteli. Jedí se rukama – bez příborů a talířků. V barech se kdysi dávaly k pití zdarma, dnes už tento zvyk mizí a většinou se za tyto španělské speciality platí.

Gazpacho

Nebaví vás foukat do horké polévky? V tomto ohledu vás Španělsko jistě nadchne. Gazpacho je totiž polévka, která se podává výhradně studená. Jedná se hustou směs rozmačkaných rajčat, papriky, česneku, cibule a citrónu. Přidává se do ní i strouhanka a olej. Prapůvodně pochází z Andalusie.

mezi španělské speciality se řadí gazpacho

Paella

Typický španělský pokrm, který je podobný rizotu. Pochází z města Valencie. Cizinci paellu obvykle vnímají jako národní jídlo Španělska, ale většina místních ji spíše pokládá za regionální pokrm vyskytující se v oblasti Valencie. Obyvatelé Valencie ji přitom považují za jeden ze svých symbolů. Název paella původně označoval pánev se dvěma držadly, na níž se jídlo připravuje. Na rozdíl od rizota se v paelle často objevují plody moře, zelenina a koření.

Paella

Jamón serrano

Sušená šunka, jejíž název napovídá, že se sušila v horách. V současnosti je horský vzduch často nahrazován umístěním ve sklípku. Prasečí kýta se nechá několik dní ležet v mořské soli, potom se sůl odstraní a šunka se pověsí na místo s předepsanou teplotou a vlhkostí, aby dozrála.

Jamón Serrano

Churros con chocolate

Milujete sladké? Pokud ano, tak teď určitě dávejte pozor. Churros con chocolate je podlouhlá kobliha smažená ve vrstvě oleje, tudíž je hodně mastná. Namáčí se v čokoládě a chutná náramně. Ostatně – jako všechny španělské speciality.

churros con chocolate

Horchata

Jedná se o studený mléčný nápoj z tzv. tygřích ořechů (španělsky chufas). Ve skutečnosti to však nejsou ořechy, ale hlízy šáchoru jedlého. Podstatně více se o horchatě dozvíte zde.

Horchata

Sangría

Napodobenina tohoto věhlasného nápoje se dá občas sehnat i u nás, ale co si budeme povídat – Španělsko je Španělsko. Zřejmě správně tušíte, že jde o vinný a ovocný punč s malým množstvím brandy a většinou i s kousky ovoce. Od letošního roku je sangría pod ochranou Evropské unie, tudíž smí být takto pojmenován pouze nápoj vyrobený ve Španělsku a Portugalsku, a to přesně podle daného receptu. Podobnou ochranu má například i koláč frgál z Valašska.

sangría