Máte rádi kvalitní pivo, zábavu a místa, kde se můžete hravě seznámit, poněvadž se tam nachází hodně lidí, kteří přišli z víceméně stejných důvodů jako vy? A pokud navíc milujete cestování po Evropě a povinnosti vám dovolí se v termínu od 20. září do 5. října alespoň na den vzdálit z domova, máme pro vás skvělý tip. Zavítejte do Mnichova na největší pivní festival na světě, tedy na Oktoberfest 2014.

Vznikl před 214 lety

Jeho první ročník se v Mnichově uskutečnil již v roce 1810. Tehdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Princ i jeho dvůr byli v dobrém rozmaru a pozvali celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a která byla zakončena koňským dostihem. V následujících letech se slavnosti pravidelně opakovaly. Postupně byly z důvodu lepšího počasí prodluženy a posunuty na září. Místní festivalu často říkají „Wiesn“. Tato přezdívka vznikla podle názvu louky, na níž se Oktoberfest odehrává – Theresienwiese (Terezínská louka).

Oktoberfest

Jak pivní maraton probíhá?

Trvá 16 dní a končí vždy první říjnovou neděli. V místě konání najdete celkem 15 velkých stanů. Ve dvanácti z nich se zpravidla prezentuje šest mnichovských pivovarů – tři „okupuje“ Paulaner, jeden Hofbräu, ostatní mají po dvou stanech. Za „tupláka“ piva zaplatíte kolem 10 €. Navštívit můžete i necelé dvě desítky menších stanů… Již několik let zabírá zhruba čtvrtinu louky „území“ nazvané Oide Wiesn. Na něm se nachází například velký stan s historickým pivem, dostihová dráha, muzeum Oktoberfestu a historické kolotoče.

Vůz pivovaru Paulaner Oktoberfest

Na své si přijdou i pánbíčkáři a gayové

Součástí festivalu Oktoberfest 2014 budou i tradiční akce. Historická přehlídka Einzug der Wiesnwirte se koná první sobotu, o den později se můžete těsit na pochod nazvaný Trachten- und Schützenzug. Druhý víkend je italský, ke konci festivalu vás jistě pobaví Böllerschießen, tedy střelba z pušek na schodech pod třicetimetrovou sochou Bavarie. Neměly by opět chybět ani mše, koncerty a akce pro gaye. Zkrátka každý si tady najde to své.

Stan na Oktoberfestu

Panny poznáte hravě

Nezadaní pánové mají šanci seznámit se s některou z přítomných dívek a žen. Napomáhá jim v tom skutečnost, že mnoho žen má na sobě lidový kroj dirndl. Ty, které jsou nezadané, nosí mašli uvázanou vlevo. Naopak zadané dívky a ženy ji mají vpravo. Z hlediska seznamování jsou zajímavé i ženy, které nosí mašli vzadu – jedná se o vdovy. No a to nejlepší nakonec – mašle vpředu signalizuje, že před vámi stojí panna! Co se pánů týče, mnoho jich tady nosí kožené kraťasy nebo kalhoty se šněrováním, tedy lederhosen. Naštěstí se však nejedná o podmínku účasti, tudíž do Mnichova můžete klidně dorazit v džínách a tričku.

Oktoberfest 2014 se blíží

Psa nechejte doma

Co se na Oktoberfestu nesmí? Brát si tam pepřové spreje a zbraně. Také je zakázána jízda na inlinech a skateboardech. Kolo musí návštěvníci nechat u vchodu. Ať vás ani nenapadne močit jinde než na toaletě! Kromě slepeckých psů nesmějí do areálu žádná zvířata. Dětské kočárky jsou povoleny od neděle do pátku, vždy do 18 hodin. Co se týče jídla – žádné svačiny do stanů s sebou! Na festivalu si můžete jídlo koupit na každém rohu.

Oktoberfest Mnichov

Neuvěřitelná statistika

Jestlipak víte, kolik piva se vypije během festivalu? Asi budete v šoku, ale například před třemi lety proteklo pípami 7,5 milionů litrů, přičemž dorazilo 6,9 milionů návštěvníků. Oktoberfest 2014 zaměstná přibližně 12.000 lidí, z toho 1.600 číšníků. Celkem se na festivalu sní asi 880 volů, 440.000 párků a 450.000 kuřat. A míst k sezení najdeme v celém areálu až 100.000!