Bude to srílanský turistický tahák číslo jedna. Už delší dobu se na místo, kde se odehrála jedna z nejkultovnějších filmových scén všech dob, sjíždí velké množství turistů. Tamější politici se ovšem shodli na tom, že obnovení legendárního mostu přes řeku Kwai přiláká ještě více cizinců. Rozhodli se tak v posledním srpnovém týdnu.

Ve skutečnosti se jednalo o Kelani

Moment, kdy byl most přes řeku Kwai ve filmu z roku 1957 vyhozen do vzduchu, zná snad každý. Nyní, 57 let po jeho zničení, hodlají dát srílanské úřady zelenou výstavbě nového mostu, který by měl vypadat jako legendární dřevěný most z oscarového snímku.

Most přes řeku Kwai

Ačkoliv se měl jeho děj odehrávat v Japonci obsazené Barmě, z většiny byl filmován v tehdejším Ceylonu, tedy dnešní Srí Lance, a to v letech 1956 a 1957. Tedy méně než deset let poté, co se tato země stala nezávislou na Velké Británii.

Odpálení mostu se konalo v ospalém městečku Kitulgala, asi dvě hodiny jízdy autem od hlavního města Colombo. V posledních letech se toto místo stalo magnetem pro milovníky adrenalinu, kteří na raftu sjíždějí zdejší divokou řeku, jejíž pravé jméno je Kelani. To však zřejmě brzy skončí.

Rafting Srí Lanka

Místní mají obavu z opačného efektu

Státní energetická rada totiž zveřejnila plány, podle nichž by na řece vystavěla přehradu, která by se stala součástí miliardového hydroelektrického projektu. To však způsobilo u místních obyvatel, zcela závislých na turismu, velké pozdvižení. Aby je Rada uklidnila, ohlásila, že zaplatí výstavbu nového dřevěného mostu postaveného na základech toho originálního, aby do oblasti přilákala více turistů a fanoušků známého snímku.

V místě, kde se scéna natáčela, dnes žádný most není, stojí tam pouze několik pilířů. Ač energetická rada hodlá most vystavět přesně podle originálu na základě dochovaných snímků, nedá se očekávat, že tento krok všechny uspokojí. Přehrazení řeky by totiž znamenalo, že bude rafting v oblasti vážně ohrožen.

Předpokládá se, že stát Srí Lanka v roce 2014 navštíví celkem 1,2 milionu turistů. Přestože většina z nich míří na pláže, Kitulgala má u milovníků raftingu dobré jméno a je v tomto ohledu vyhlášenou lokalitou. Krok energetické rady by tak mohl mít na turistický ruch přesně opačný účinek a situaci by nemusela zachránit ani výstavba kopie známého mostu.

Sloni Srí Lanka