Konstituční monarchie Malajsie se vypracovala ze zaostalé země mezi turisticky nejžádanější destinace v Asii. Asi i proto, že jen málokterá jiná země může nabídnout tolik, co právě tento kdysi tak trochu zapomenutý kus světa…

Moře je teplé po celý rok

Výhodou je příznivé podnebí – do Malajsie se dá cestovat celoročně, i moře si zachovává ideální teplotu 26 až 29 stupňů. Jen je třeba zvyknout si na značnou vlhkost, v prvních dnech je člověk doslova za minutu zpocený jako myš.

Za zmínku stojí také pláže, a to nejen kvůli krásně čistému písku. Většina z nich je obklopena sytě zelenými palmami a další tropickou vegetací, takže nejde o obligátní pruh pobřeží, kde kromě stánků s občerstvením není vůbec nic. To platí i na malých ostrovech, nejnavštěvovanějšími jsou Redang, Penang, Tioman, Perhentian a Langkawi.

Pláž Malajsie

Oběd seženete ve vodě

Místní se snaží nalákat turisty na netradiční zážitky, jedním z nich je lov krabů. Chytají se do košů s návnadou, a když jsou plné, váží tři metráky; vyzdvižení na palubu vyžaduje úsilí všech členů posádky včetně hosta. Ten se na malé bárce stejně nemůže schovat a utéct není kam. Zvláště když rybáři zmíní, že se u pobřeží vyskytují krokodýlové! Ocitnout se ve spacáku od Lacosty asi nikdo netouží, i když je to atraktivní značka. Z romantiky zbyde jen těžká práce, odměnou je oběd – přímo na lodi – z vlastnoručně vylovených a chutně uvařených plodů moře.

Mrakodrapy Malajsie

Mrakodrapy už dobyly svět filmu

Asi málokdo vynechá návštěvu supermoderní metropole Kuala Lumpur se dvěma mrakodrapy spojenými ve výšce tři sta metrů proskleným tunelem. Proslavily je dechberoucí scény z filmu Past. Specialitou je i China town, mamutí tržnice plná prodejců i zmatených turistů. Je tu levně k mání „značkové zboží“ – například „zaručeně echt“ tričko od Versaceho za dolar, DVD s nejnovějšími hollywoodskými trháky, co ještě neměly premiéru v kinech. Ale i obecně je v Malajsii lacino, což se týká třeba dopravy apod.

Opice z Malajsie

Opice vás hravě okradou

Dobrodruzi asi neodolají průvodcům nabízejícím „krátký výlet“ do džungle. Ve skutečnosti se však jedná o náročnou túru na celý den. Staleté stromy nepropouštějí sluneční paprsky, pod nohy se pletou keře, cesta se – někdy až po koleně v bahně – musí občas prosekat mačetou. Do toho ještě zlobí opice. Ty totiž – s rychlostí kapsářů – oberou turisty o cokoli a pak ze stromů dělají posměšné ksichty.

Džungle Malajsie

Je libo pikantní špíz?

Turista se navečer vrací chudší, ale zato bohatší o zážitky, a lačně se vrhne na jídlo. Je velmi chutné (není však určeno diabetikům) – například satay, kuřecí špíz s pikantní arašídovou omáčkou, nebo nasi lemak. Základem je rýže vařená s různými ingrediencemi v kokosovém mléce. To je hodně populární, přidává se, stejně jako pálivé omáčky, snad do všeho. Zdejší jídlo je nejen výborné, ale navíc levné, najíst se dá dosyta za padesát korun.

Satay