Tohle by se u nás stát nemohlo! Zatímco čeští úředníci vesměs opovrhují kreativní architekturou, v některých jiných zemích je situace opačná. Pokud všechno dobře dopadne, vyroste v Hongkongu tato supermoderní výšková stavba s ekologickým kontextem. Autorem jejího koncepčního návrhu je známá společnost Studio Cachoua Torres Camilletti, která Magazínu TravelPortal.cz exkluzivně poskytla nejen vizualizace, ale také odpovědi na několik otázek.

Symbolizuje rozvoj místního zemědělství

Když se řekne mrakodrap, drtivá většina z nás si představí typické prosklené americké monstrum. Těmto „strašákům“ však již dávno odzvonilo. Stejně jako se rychle vyvíjí technika a energetický průmysl, také současní architekti mají více zkušeností, bujnější fantazii, větší sebevědomí a především lepší podmínky pro svoji tvorbu. Tyto aspekty zúročilo i již zmíněné Studio Cachoua Torres Camilletti, které sídlí v Mexiku a jehož pobočka se nachází v Chicagu.

Vizualizace mrakodrapu v Hongkongu

Návrh hongkongského mrakodrapu vychází z tamějších tradic a zvyklostí. Jednou z nich je pěstování rýže, které architekty zásadně motivovalo. „Náš designový koncept vyrůstá ze základu, v přeneseném slova smyslu ze země, přičemž je do jisté míry zachována organičnost. A to díky rýžovým terasám, které vyvstávají z tektonických hlubin, ze zelené stěny, jež slouží jako vertikální zahrada symbolizující rozvoj zemědělství – od historických teras ke stávajícím vertikálním zahradám,“ prozradil nám Adrián Cachoúa, který je – společně se svými kolegy Isaacem Torresem a Natalií Camillettiautorem velkolepého návrhu.

Detaily mrakodrapu v Hongkongu vizualizace

Budoucnost je zatím nejistá

Koncept se probojoval v rámci užšího výběru na Světový festival architektury, který se uskuteční již v říjnu v Singapuru. Za tímto účelem vlastně vznikl; je zařazen do kategorie Budoucí víceúčelové komerční budovy. „V případě, že se náš návrh stane vítězným, podstatně se zvýší šance na jeho realizaci. Zároveň jsme přijali pozvání vystoupit na Wise City Symposium v Hongkongu před Francouzskou obchodní komorou, a to v listopadu letošního roku,“ řekl Cachoúa.

Plán mrakodrapu má podobu dvou zakřivených věží inspirovaných čínskými skalními útvary. Tato dualita symbolizuje rozkol mezi kulturní historií Hongkongu a současnou architekturou tohoto města. Zároveň umožňuje diferenciaci prostoru. Ve větší věži by se měly nacházet komerční kancelářské prostory, menší budova bude obytná. Navzdory důrazu na dualitu jsou věže propojeny lávkami a ocelovými nosníky vytvářejícími zdání jednoty. Navrhovaným zdrojem energie pro tento projekt má být jaderná energie generovaná prostřednictvím vylepšených 4S reaktorů, jež v současné době vyvíjejí společnosti Mitsubishi a Toshiba.

Držíme tedy společnosti Studio Cachoua Torres Camilletti palce, aby se svou koncepcí „rýžového mrakodrapu“ uspěla. Tento i její další projekty budeme průběžně sledovat.

Návrh společnosti Studio Cachoua Torres Camilletti