Máte rádi cizokrajné ptáky? Pokud ano, pak jistě víte, že se mezi nejvzácnější opeřence světa řadí ibis skalní neboli geronticus eremita. Svým zjevem tak trochu nahání strach, bát se ho však nemusíme. Nehledě na to, že v českých luzích a hájích na něj nenarazíme. To se nám však může podařit například během dovolené v Maroku. Tam se můžete vydat i na poznávací zájezd, například na Velký okruh Marokem.

Jedná se o kriticky ohrožený druh

Jestliže se chystáte do letoviska Agadir a nechcete se pouze slunit u moře nebo vysedávat na terase, můžete vyrazit na fakultativní výlet – a ne na jeden. Od vašeho delegáta se dozvíte, že nabídka je poměrně pestrá. Máte možnost navštívit královské město Marrákeš, nádherný region Souss, město Essaouira s hradbami a bronzovými kanóny či horskou vesničku Tiout, která leží na úpatí pohoří Atlas.

Massa Maroko

Zavítat můžete i do přírodní rezervace Massa, jež se nachází nedaleko Agadiru. A právě zde žije široká paleta ptactva včetně ibise skalního, vzácného brodivého ptáka z čeledi ibisovitých. Ten obývá převážně neúrodné, suché, skalnaté krajiny. Dorůstá do velikosti až 80 centimetrů a je celý leskle černý (často místy decetně zbarvený) s výjimkou neopeřených lící a čela. Pyšní se dlouhým růžovým, na konci směrem dolů zahnutým zobákem. Hnízdí v koloniích na skalních útesech, kde si staví jednoduché hnízdo z větví, do kterého následně klade dvě až tři vejce. Živí se zejména plazy, hmyzem a jinými malými živočichy.

Ibis skalní je v Maroku poměrně rozšířen

V minulosti ibis skalní obýval Střední východ, sever Afriky a jih Evropy, podle fosilií zde navíc žil již před 1,8 miliony lety. V Evropě byl zcela vyhuben zhruba před 300 lety a v současné době je řazen do kategorie kriticky ohrožených druhů. V jižním Maroku volně žije přibližně 500 jedinců, tudíž máte velkou šanci, že se alespoň s jedním z nich v průběhu dovolené v Agadiru setkáte.