Jestliže navštívíte některou balkánskou zemi, v jídelním lístku s velkou pravděpodobností narazíte na pojem – tarator. Pokud dosud nevíte, o co se jedná, máte právě teď šanci to napravit. A co víc – tento pokrm si dokonce můžete sami uvařit ve své kuchyni.

Jedná se o hodně zvláštní polévku. Lépe řečeno – její konzistence svádí k polemikám, zda je to opravdu polévka, anebo spíše tekutý salát. Ať už je to cokoliv, chutná to náramně. I když – tarator rozhodně není určen těm, kteří nemají rádi kopr nebo kyselé mléko. To totiž tvoří jeho základ. V mléce plave nastrouhaná okurka a zmíněný kopr, nechybí ani trocha česneku.

Tarator se podává chlazený a zejména v létě je značně osvěžující. Buďto jej dostanete na talíři jako polévku, nebo se prodává v bistrech v kelímku. Na základě názvu i prvního dojmu by se mohlo zdát, že se jedná o tatarku. Tu však s taratorem spojuje jenom okurka a barva.

Pokrm je populární především v Albánii, Bulharsku, Makedonii, jihovýchodním Srbsku, Turecku, Ázerbájdžánu, Íránu, Libanonu, Sýrii, Jordánsku, Izraeli, Palestině, Arménii a také na Kypru. Z toho vyplývá, že již dávno se tato pochoutka rozšířila i mimo Balkán, častokrát se ovšem jedná o její „mutace“… Recept tedy není striktní, mnohde tarator obsahuje rovněž jogurt (místo mléka), ořechy, mrkev, hlávkový salát či pórek.

Recept na „český“ tarator

Na 4 porce potřebujeme 0,25 litru kysaného mléka (smetany), 2 bílé jogurty, 3 stroužky česneku, 600 gramů salátových okurek, 2 lžíce jemně nasekaného kopru, 2 lžíce oleje, mletý pepř a sůl.

  1. Jogurty rozšleháme s kysaným mlékem nebo smetanou
  2. Přidáme mletý pepř a česnek rozetřený se solí a za stálého šlehání přidáváme po kapkách olej
  3. Potom vmícháme oloupané, jemně nastrouhané okurky a kopr a posléze vychladíme

Přejeme dobrou chuť!