Svazová republika Myanmar, či taktéž Barma, spustila v pondělí systém elektronických víz. Stát pevně věří, že právě touto cestou se v roce 2015 podaří dosáhnout hranice pěti milionů návštěvníků. To by se při stávajícím vzestupu turismu zřejmě povedlo tak jako tak, ale elektronická víza tomu skutečně mohou napomoci.

Systém je prozatím poměrně pomalý

Elektronický systém zatím funguje bez výraznějších problémů, avšak omezuje turisty na vstup přes Rangún – největší město, které je zároveň komerčním centrem Barmy. Někteří lidé si sice stěžují, že systém je velmi zastaralý a nepříliš rychlý, ale v porovnání s nutností návštěvy ambasády či konzulátu je stále pohodlnější.

Od poslání žádosti až po obdržení e-mailového potvrzení o udělení víza to zatím trvá pět dní. Systém momentálně funguje pouze pro 41 zemí světa, mezi nimiž nechybí USA, Velká Británie, Německo, Francie či Itálie. A pozor – novinka se vztahuje i na občany České republiky.

Svazová republika Myanmar

Poplatek vám v případě zamítnutí žádosti nevrátí

Cena vstupu do země touto formou činí 50 amerických dolarů (1.050 Kč) a hradit se bude kreditní kartou. Suma je nevratná i v případě, že žádost o vízum nebude přijata. Vstup bude platný po dobu 28 dnů. Informoval o tom ministr imigrace Khin Yi.

„Jedná se o významný moment pro naši zemi. V souvislosti s tím, jak se bude celý proces vylepšovat, budeme rozšiřovat jeho rozsah a přidávat další země,“ zdůraznil Yi.

Schéma elektronických víz vznikalo v chudobou zmítané Barmě dva roky a stálo v přepočtu bezmála 350 milionů korun. Tato suma by se však měla zemi v nadcházejících letech postupně vrátit, protože mnoho lidí cestu do Barmy vynechávalo právě kvůli nutnosti absolvovat zdlouhavé pohovory na ambasádách a konzulátech.