Stromboli je název přední české hudební skupiny, v níž působí Bára Basiková. O Stromboli – na svém albu Vyznání zpívá Hana Zagorová. Zdaleka ne každý však ví, co si má pod pojmem Stromboli představit. Jedná se o malý ostrov (12,2 kilometrů čtverečních), který leží v Tyrhénském moři a který tvoří také stejnojmenná, stále aktivní sopka. Chcete si ji prohlédnout zblízka? Žádný problém!

Nejúžasnější je noční podívaná

Stačí se vydat na dovolenou do italské Kalábrie a během ní si na místě přiobjednat lodní výlet k ostrovu Stromboli, který je součástí Liparských ostrovů. Zlatým hřebem plavby je pohled na sopku, jejíž základna leží 2.100 metrů pod mořskou hladinou a jejíž erupce je možné sledovat zhruba každých dvacet minut. V nočních hodinách jsou vidět i z dalekého okolí.

Ostrov je odpradávna znám jako přírodní maják označující severovýchodní okraj Liparských ostrovů. Název dostal od starých Řeků – díky svému pravidelnému kuželovitému tvaru. Na ostrově, který administrativně náleží k městu Lipari a na němž žijí tři stovky stálých obyvatel, se nacházejí dvě vesniceStromboli na severovýchodě a Ginostra na jihozápadě. Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov a pěstování vína (zejména odrůdy Malvasia), dnes je to především turistický ruch.

Sopka Stromboli Itálie

Stromboli naposledy pozlobila před 11 lety

Sopka Stromboli je stratovulkán; sopečně aktivní není nejvyšší vrchol hory, ale krátery na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Větší sopečné erupce byly zaznamenány v letech 1919 a 1930. K dalšímu zvýšení sopečné aktivity došlo 29. prosince 2002, což se projevilo výtokem žhavé lávy. Následujícího dne uvolněná hornina způsobila vlnobití, které poškodilo vesnici Stromboli. Začátkem května 2003 sopka dokonce vychrlila sopečné plyny spolu s kameny, jež poničily několik domů ve vesnici Ginostra. Erupce skončila až v červenci téhož roku. Sopka je trvale činná i mezi obdobími zvýšené aktivity a přístup na ni je upraven nařízením starosty města Lipari. Plavbu kolem ostrova si rozhodně nenechte ujít!