Irsko je hodně ve stínu mocnější Anglie i Skotska, navíc má „špatnou“ pověst kvůli náboženským třenicím. Ty se ovšem odehrávaly v tom Severním, s nímž nemá kromě názvu nic společného.

Jetel, nebo půllitr?

Všude na člověka „kouká“ symbol země – trojlístek. Podle legendy na něm vysvětloval princip Boží Trojice svatý Patrik, misionář a patron. V roce 441 vylezl na kopec Croagh, kde se postil a 40 dní usilovně modlil, aby obrátil místní na víru, což se mu povedlo.

Irsko trojlístek

Připisuje se mu i vyhnání hadů, ještěrek a všech plazů z kraje. Ať už tomu věříme, či nikoli, je fakt, že tu prostě nejsou! Trojlístek má prý i velkou magickou sílu – tato malá rostlinka je zde zkrátka ceněná mnohem víc než vzácněji se vyskytující čtyřlístek, u nás sbíraný pro štěstí.

Pokud bychom však měli hledat symbol, který by nejlépe vystihoval současnost, tak by Irové měli mít ve znaku pivo Guinness. Na tento nasládlý nápoj jsou totiž opravdu velmi hrdí, což neznamená, že by svého světce nectili, jen je to prostě už příliš dávno a doba se mění…

Guinness

V březnu mají alkoholici pré

V metropoli Dublinu si na své přijdou milovníci historie (mohou navštívit hrad ze třináctého století, o sto let starší katedrálu sv. Patrika, bývalý klášter a další památky) i přírodních krás (vydají se do nedaleké vesničky Bray to Greystones a z ní dál, po romanticky vyhlížejících útesech).

Malahide Dublin

Avšak ti, co mají rádi rušný noční život, zajdou do starobylé čtvrti Temple Bar, kde není nic jiného než hospůdky a bary. Není žádný problém v ní strávit několik dní (či nocí) ochutnáváním whisky i výše zmíněného pěnivého moku. Abstinentům se určitě nedoporučuje návštěva Irska kolem 17. března! Tehdy má totiž svátek Patrik. Nepřipít si na památku světce berou místní, jinak velmi srdeční lidé, jako urážku.

Temple Bar Dublin

Žijí zde štiky jako z hororu

Nic není nestálejšího než irské počasí, řekl kdosi a měl pravdu. Nelze se na ně totiž opravdu ani v nejmenším spolehnout… Po deštivém, mlhavém ránu může následovat krásný den a naopak, takže je s tímto faktorem nutné počítat při plánování výletů do přírody. A v ní je na co se dívat. Nekonečná vřesoviště a rozsáhlé pastviny plné ovcí a krav střídají na pobřeží rozeklané útesy, jinde zase zalesněné kopce či jezera.

Corrib lake

Ryby v nich dorůstají do extrémních velikostí – jsou tu rychlé a divoké štiky, lososi i pstruzi. Příznivci Petrova cechu se obvykle vydají do okolí největšího a nejznámějšího jezera Lough Corrib či přibližně o 20 kilometrů dál do Lough Mask, kde převládá poněkud drsnější ráz… Respekt budí podvodní skaliska čnící nad hladinou či obrovské balvany u břehu.

Unikátní jsou v Irsku i mohylové hroby staré několik tisíc let. Jsou doslova rozesety na různých místech; nejznámější, Newgrange, je mnohem starší než slavné egyptské pyramidy.

Newgrange