Už je rozhodnuto! Před několika dny byl – vzhledem k nadměrné vytíženosti toho stávajícího – schválen návrh nového letiště ve městě Mexico City. Jeho autorem je věhlasná architektonická společnost Foster + Partners, která má na svém kontě celou řadu zrealizovaných klíčových staveb po celém světě. Mimo jiné se jedná i o letiště v čínském Pekingu (2003), jordánském Ammánu (2012) a také o londýnské letiště Stansted (1991).

Specifická střecha zajistí dostatek světla

Minulou středu, tedy 3. září 2014, mexický prezident Enrique Peña Nieto – v přítomnosti guvernéra, ministrů, starosty města Mexico City, Lorda Fostera a Fernanda Romera – oznámil, že britská firma Foster + Partners ve spolupráci se společnostmi FR-EE (Fernando Romero Enterprise) a NACO (Netherlands Airport Consultants) zvítězila v mezinárodní soutěži s návrhem nového letiště v Mexico City.

Na 555.000 metrech čtverečních vyroste jedno z největších letišť na světě, navíc s revolučním designem. Celý terminál bude kompletně zahalovat speciální plášť připomínající mřížovanou lasturu. Průsvitný, velmi ekologický obal vytvoří zároveň stěny i střechu. Díky této jednolité konstrukci bude snadné se v hale orientovat. Cestující nebudou muset využívat interní vlaky nebo tunely – prostor se stane oslavou prostoru a světla. Pobyt na letišti bude pro návštěvníky příjemným zážitkem,“ prozradil nám slavný architekt Lord Foster.

Vstup do letiště Mexico City

V Mexico City přibydou i přistávací dráhy

Stavba letiště v hlavním městě Mexika začne v příštím roce s tím, že kolaudace by se měla uskutečnit v roce 2018. V první fázi bude mít areál tři přistávací dráhy, postupem času přibydou další tři. Celistvý plášť v některých místech dosáhne výšky až 45 metrů. Počet podlaží se bude pohybovat mezi dvěma až čtyřmi úrovněmi. Součástí areálu se stane i obrovské parkoviště pro 5 tisíc aut.

Mezi stavebními materiály by měly dominovat ocel, beton, sklo a hliník. Společnost Foster + Partners, která Magazínu TravelPortal.cz poskytla aktuální informace i vizualizace, hodlá klást důraz na suroviny mexického původu a na jejich získávání z udržitelných zdrojů.

Interiér letiště v Mexico City