Italská Kalábrie se v příštích letech možná bude moci pochlubit i něčím jiným než „jen“ skvostnými národními parky Sila a Monte Polino, minimálním počtem průmyslových zón, cedrovým likérem a sopkou Stromboli nacházející se na nedalekém ostrově. Během deseti let by tam měly být zkolaudovány „vertikální vesnice“, které se podle všeho stanou světovým unikátem.

Podhled na viadukt Kalábrie

Soutěž vyhráli Francouzi

V rámci projektové soutěže The Solar Park South International, která se uskutečnila v roce 2010 a která se týkala tématu budoucí proměny dosluhujícího desetikilometrového úseku dálnice Salerno-Reggio Calabria, zvítězil návrh francouzských firem OFF Architecture, PR Architect a Samuel Nageotte. Přestavba dálničních viaduktů byla architekty pečlivě zvažována s ohledem na každou jejich složku, aby se objekt co nejlépe integroval s potenciálem krajiny. Specialisté vycházeli i ze skutečnosti, že se Kalábrie pyšní defacto nejstabilnějším podnebím v celé Evropě. A také nakládali s myšlenkou na hustější osídlení regionu, jež by obnášelo minimální zásah do okolní krajiny.

Byty na viaduktech Kalábrie

Na pilířích by měly vyrůst byty i ordinace

Zmíněné společnosti navrhly proměnu „holých“ viaduktů na obytná, volnočasová a zdravotní centra. Zatímco nahoře zůstane zachována silniční část, jež bude doplněna o chodník, na posílených pilířích vyrostou byty a terasy s výhledem na Tyrhénské moře, rekreační prostory, kanceláře, zdravotní střediska a obchody. Jak napovídá název soutěže (i její podnázev „Solar Highway“), zadavatelům se jednalo rovněž o zavedení nových energetických parků fungujících na principu solárních panelů. Vzhledem k tomu, že se viadukty nacházejí nedaleko sopečných oblastí, připadá v úvahu i využití geotermální energie. „Měli bychom konečně převzít zodpovědnost za to, co jsme již vybudovali. V rámci tohoto projektu se snažíme obnovit práci jiných a přeměnit ji na něco nového a odlišného,“ tvrdí zadavatelé. Návrh francouzských architektů si našel své příznivce, ale i odpůrce. Navíc naráží na celou řadu technických a finančních komplikací. Uvidíme tedy, zda pilíře ve finále nezůstanou – byť zrekonstruované – i nadále obnažené…

Viadukt Kalábrie