Koňské dostihy všichni dobře známe, například Velká pardubická je pojem, který v mluvě často používáme, někdy i v přeneseném významu. Zdaleka ne každý však ví, že podobné závody existují také velbloudí závody. Logicky se ovšem nekonají v České republice, ale ve státech Perského zálivu. Jedná se například o jednu z tradičních zábav Katařanů. A pozor – sezóna začala před několika týdny a potrvá až do dubna!

Zvířata ovládá robot s bičíkem

Velbloudí závody mají tisíciletou tradici a dosti se podobají koňským dostihům. V několika ohledech se od nich však liší. „Hrbáči“ nemusejí překonávat žádné překážky, jedná se čistě o závod v rychlosti a výdrži. Další zvláštností je fakt, že na velbloudu nesedí živý jezdec, ale robot s bičíkem. Majitelé zvířete, většinou bohatí šejkové, totiž pomocí dálkového ovládání kontrolují robota, který žene velblouda vpřed. Vysvětlení je nasnadě – závodní velbloudi nejsou jako normální velbloudi uzpůsobeni k dlouhému putování pouští s jezdcem či nákladem. Jsou výrazně drobnější, mají jeden hrb a běžného jezdce by neunesli. Hodnota každého z nich se pohybuje v řádu statisíců dolarů.

Kvůli zábavě týrali unesené děti

Dříve na závodních velbloudech seděly děti. Taková jízda je však pro dětského žokeje dost nebezpečná, a tak na velbloudech nejezdily místní ratolesti, ale děti koupené – nebo dokonce unesené – ze Súdánu, Bangladéše atd. Bohužel často docházelo k jejich zneužívání. Mnohé nedostávaly najíst, aby vážily co nejméně. Někde dokonce zavírali děti do klecí, aby nevyrostly. Pod tlakem mezinárodních organizací bylo v roce 2005 používání dětských žokejů zakázáno… Jedno ze závodišť se nachází kousek od Dohy, hlavního města Kataru – konkrétně u vesnice Shahaniya. Další leží v jednom ze sedmi autonomních emirátů Spojených arabských emirátů – v Ras al Khaimah. Tribuny však na závodištích nenajdeme – Arabové pozorují celý závod z aut jedoucích podél běžících velbloudů. A také je dobré vědět, že hlavním „dostihovým“ dnem je pátek. Láká vás tahle podívaná?