Máte nervy, když přijde na balení zavazadla? Není žádným tajemstvím, že s rostoucí praxí tento druh stresu ustupuje, ale pokud poprvé letíte letadlem či balíte zavazadla pro celou rodinu, chápeme, že to na vás může padnout. Přijměte tedy našich sedm skromných tipů, které vám pomohou přeměnit tento proces v pohodovou samozřejmost.

1/ Začněte balit alespoň den před odletem

Vždy, když v různých rádcích čteme o tom, jak bychom měli začít s balením několik týdnů před odjezdem či odletem do zahraničí, upřímně se bavíme. Tato rada se totiž zcela míjí účinkem u těch, kteří cestují častěji, u rodin s dětmi, či jednoduše u těch, kteří myslí hlavou. Ideální doba pro začátek balení na dovolenou je jeden týden až 24 hodin před zamýšleným opuštěním domova. To je dostatek času, abyste přišli na to, že vám docházejí nezbytné léky, máte díru v plavkách či vám z kufru, který stál ve skříni deset let bez hnutí, upadlo kolečko… Raději si napište dopředu seznam nezbytných věcí a řiďte se jím. Samotným balením se klidně stresujte až později. Aspoň do kufru či cestovní tašky nenaskládáte více věcí, než ve skutečnosti potřebujete.

2/ Vrstvěte

Naše druhá rada míří hned dvěma směry. Vztahuje se totiž nejen na samotné balení zavazadla, ale také na váš styl oblékání na cestách. Právě tímto způsobem se totiž nejpohodlněji vyrovnáte s výraznější změnou počasí bez toho, aniž byste museli měnit celou vaši garderobu. Druhá část rady se vztahuje samozřejmě na balení. Když balíte způsobile po vrstvách, umožňujete tím jednodušší kontrolu vašeho zavazadla a snižujete tím pravděpodobnost, že bude vybráno k detailnímu prohledání… Nemusíte ani cestovat do USA, aby dávaly regule TSA (americký Úřad pro bezpečnost v dopravě) smysl. V nich stojí: „Balte věci po vrstvách. Oblečení v jedné vrstvě, boty v druhé a elektroniku v další. Bezpečnostní kontrola tak získá jasnější představu o tom, co je uvnitř.“ Myslete na fakt, že to platí i pro vaše příruční zavazadlo. Čím bude jeho struktura jasnější, tím rychleji se přes kontrolu dostanete.

Balení na dovolenou

3/ Stáčejte do ruličky, nepřekládejte

Není žádnou velkou tajností, že jedněmi z nejkvalitnějších expertů na balení mezi cestovateli jsou baťůžkáři, kteří musejí do co nejmenšího prostoru natlačit co nejvíce užitečných věcí, jež by mohli na cestách potřebovat. A právě z těchto kruhů k vám míří rada dost možná nejužitečnější – oblečení stáčejte do ruličky a nepřekládejte je. Jak napovídají ankety, většina lidí, kteří si balí kufr na cesty, oblečení překládá. Jenže už i odborníci dali baťůžkářům za pravdu – točení do ruličky je efektivnější. Pevně srolované oblečení totiž nejen zabírá minimum místa, ale navíc je méně náchylné ke zmačkání než oblečení překládané s téměř vojenskou přesností.

4/ Zápasíte s hmotností? Nechte džíny doma

Že je máte rádi a nedáte bez nich ani ránu? Pokud jsou džíny vaší neodmyslitelnou součástí, vezměte si je rovnou na sebe. Jestliže cestujete autem, můžete tuto radu ignorovat, avšak v zavazadle do letadla vám budou džíny zabírat příliš místa. Bývají těžké a pokud zmoknou, trvá jim dlouho, než se usuší, a navíc – vlhké zrovna moc nevoní. Vezměte si raději plátěné kalhoty. A ještě lépe nějaké s odnímatelnými nohavicemi, abyste je mohli dvěma tahy zipem proměnit v pohodlné kraťasy. Že je vaše zavazadlo stále moc těžké a nesplňuje hmotnostní nařízení? Přesuňte ty nejtěžší věci do vašeho příručního zavazadla. To bývá obvykle hodně přísně omezované co do rozměrů, ale na jeho hmotnost dohlíží pouhé minimum světových aerolinek.

5/ Cestujete s dětmi? Ať si samy zabalí zavazadlo

Balení zavazadel není žádná zábava pro jednotlivce, natož pak pro rodiny s dětmi. Pokud vás už unavuje tahat věci, které si vaše ratolesti do vašeho kufru zabalily, veďte je odmalička k rozvážnému balení zavazadel. Jsou-li už ve školním věku, kupte jim malé zavazadlo a nechte je, aby si zabalily sami… Jistě nebude od věci u prvních balení asistovat, ale bude jedině dobře, když se brzy naučí, že cokoliv si zabalí, bude je provázet po celou cestu, včetně hmotnostního atributu. A když jim domluvíte, ať si zabalí raději tmavší oblečení, tím lépe. Na cestách se totiž zašpiní mnohem častěji než ve svém pokojíčku.

Jedeme na dovolenou

6/ Používejte balící pouzdra

Nezáleží na tom, zda budete rozdělovat své věci do pouzder podle druhu, či třeba podle barvy. Důležité je, že pouzdra šetří spoustu místa. Jak? Přiblížíme vám princip. Stejně tak, jako si na závěr sedáte na kufr, abyste zatlačili na obsah a zmenšili objem zabalených věcí, činíte to samé po částech. Do lehoučké taštičky či vaku natlačíte desatery ponožky, vymáčknete vzduch a pevně uzavřete. Znovu tlačit netřeba. Nepotřebujete ani žádná zařízení, která z pouzder vysají všechen vzduch. Zkrátka kufr skládající se z deseti pouzder s obsahem je nejen přehlednější, ale zároveň v něm zbývá více volného místa.

7/ Upřednostněte univerzální oblečení

Tato rada šetří začátečníkům obrovské množství prostoru, protřelí cestovatelé ji samozřejmě dobře znají. Oč jde? Ty černé plátěné kalhoty, které vám visí ve skříni (a příliš je nepoužíváte), mohou být na cestách opravdovým klenotem. Zaprvé splní účel na celodenním výletu, kdy úplně nevíte, jak se vyvine počasí. Stejně tak díky nim nebudete muset řešit onu otřepanou otázku: Jaké kalhoty si vezmu na večeři, když vracejí hosty s krátkými kalhotami převléknout se? U pláštěnky či větrovky je účel jasný, u ostatního oblečení se snažte o to, aby mohlo mít na vaší cestě aspoň dva druhy využití. Když jste si na sebe nějaký svetřík nevzala tři roky, jaká je šance, že ho oblečete zrovna během následujících deseti dnů v Maroku?