Vypadá to možná až neuvěřitelně, ale toto menší historické město s pouhými čtyřiceti tisíci obyvatel bylo kdysi metropolí Anglie, a to od roku 827 na dlouhých dvě stě padesát let…

Požár naštěstí nezničil všechno

Vilém Dobyvatel, poslední vládce v dějinách, jenž vojensky obsadil celou Británii, rozhodl o přestěhování svého sídla do strategicky přece jen výhodnějšího Londýna, od kterého dnes Winchester dělí přibližně hodina a půl cesty.

řeka Itchen ve Winchesteru

Nicméně na úpadku města se odstěhování krále neprojevilo, mnohem závažnější následky měl rozsáhlý požár, který ho v roce 1141 zpustošil. Naštěstí zbylo hodně památek – k nejstarším patří velká síň Winchesterského hradu z dvanáctého století s kulatým stolem krále Artuše a jmény všech rytířů, kteří za ním měli sedět. Za zmínku stojí i torzo Wolveseyského paláce z normanského období a nejstarší chudobinec v Anglii – Hospital of St. Cross z 12. století.

Pohled na Winchester

Přebývají zde stovky studentů

Největším architektonickým klenotem je gotická katedrála, jejíž výstavba započala v roce 1079. Už zvenku působí monumentálně. Při vstupu do vnitřních prostor musí pocítit úctu a pokoru i naprostý ateista – i proto, že hlavní chrámová loď měří úctyhodných sto padesát metrů a je nejdelší v Evropě. V kryptě jsou pochováni zdejší biskupové, význační anglosaští panovníci či spisovatelka Jane Austenová. Na nádvoří se najdeme i další staré domy pocházející z doby, kdy tady bylo ještě sídlo převora. Točila se zde úvodní scéna filmu Šifra mistra Leonarda.

Katedrála Winchester

Raritou je i údajně nejstarší hospoda v celé Anglii. Nachází se v zastrčené uličce poblíž centra a je plná studentů, ostatně jako celé město – kromě tří středních škol je tady univerzita a umělecká fakulta. Mladé tváře v ulicích kontrastují se starými domy a tak nějak je omlazují.

nejstarší hospoda v Anglii Winchester