Něco mezi polévkou a hlavním jídlem – takto by se dalo označit belgické národní jídlo, které pochází z Gentu ve Vlámsku. Zejména ženy, jež nemají ve zvyku se přejídat, si waterzooi náramně pochvalují. Nejen vzhledově se zkrátka jedná o dva chody v jednom.

Ryby stále častěji nahrazuje kuře

Pravdou je, že ne ve všech zákoutích Belgie waterzooi chutná a vypadá stejně. Naopak – někdy jde spíše o polévku, jindy se jedná o dušené jídlo s polévkovým základem. Přidávají se různé druhy zeleniny, především mrkev, cibule, celer, pórek a brambory, a také bylinky.

Původně waterzooi obsahoval výhradně rybí maso, dnes se však častěji připravuje z kuřecího masa (Poulet Waterzooi). Jedna z teorií, proč tomu tak je, hovoří o tom, že příčinou byl fakt, že v řekách v okolí Gentu přestaly kvůli jejich znečištění žít ryby… Rybí waterzooi ovšem stále existuje, používají se do něj úhoř, štika, kapr a okoun a další. Lze přidat i dary moře.

Ingredience Waterzooi

Recept pro 4 osoby:

Abyste si mohli doma uvařit „český“ kuřecí waterzooi, připravte si 3/4 litru čirého drůbežího vývaru, celé kuře nebo čtyři stehna, 1/4 bílého vína, 2 mrkve, 2 řapíky celeru, 3 snítky petrželky, 500 gramů zeleného hrášku, celý pepř, nové koření, bobkový list a sůl.

Do drůbežího vývaru vložíme očištěné a rozčtvrcené kuře, nasypeme koření a sůl. Pomalu přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme hodinu a půl. Ale pozor – po hodině vaření přidáme na kolečka nakrájenou mrkev, celer a bílé víno. Těsně před koncem do hrnce nasypeme hrášek a necháme ještě cca 3 minuty povařit. Pokrm servírujeme posypaný sekanou petrželkou.

(Waterzooi můžeme uvařit i z králíka, bažanta či bílé ryby, jen je třeba – podle použitého masa – upravit délku varu. Ti, kteří nemají problém s mléčnými výrobky, mohou přidat rovněž smetanu. Na škodu není ani vaječný žloutek.)

Dobrou chuť!