Pro ty, kteří mají rádi teplo, slunce a luxusní služby, je návštěva Spojených arabských emirátů ideálním řešením, protože to všechno – a bez ohledu na roční období – zde najdou.

Dříve tady přepadávali pocestné

Ještě v šedesátých letech minulého století byla všude poušť či suchá krajina plná beduínů přepadávajících pocestné, lovců perel či pirátů nelítostně rabujících lodě v zálivu i mimo něj. To vše se změnilo jako mávnutím pověstného kouzelného proutku.

Po nalezení bohatých ložisek nafty se z chudých šejků či těch, co měli v této oblasti byť jen kousíček půdy, najednou stali boháči. Sice to vypadalo, že si kmenoví náčelníci vjedou do vlasů, aby posílili svůj vliv, ale došlo jim, že nestabilita by mohla odlákat investory, tak raději v roce 1971 vytvořili sedmičlenný „konglomerát“ Spojené arabské emiráty a pak zavládl klid.

Od těch dob se mnohé změnilo, zaostalá Dubaj se během krátké doby stala moderní metropolí plnou obchodů, jež nabízejí nejnovější módní výstřelky a bůhví co ještě. Navíc ceny nepřipomínají vůbec drahotu, naopak – díky nízkým daním jsou tyto končiny levným rájem.

Dubaj

Není zlato jako zlato

Dokonce se tady každoročně koná velký nákupní festival vyhledávaný návštěvníky z celého světa. Někteří přiznávají, že se jim cesta vyplatí už jen za tímto účelem, nehledě na možnost opalování na plážích. Kvůli atmosféře lze doporučit navštěvu místních trhů, a to nejlépe poránu.

Prodejci neustále brebentí a předhánějí se mezi sebou, kdo nabídne lepší zboží. Jinak je ale největší poptávka po koření, ručně tkaných kobercích a zejména velmi laciném a kvalitním zlatu. Jen pro zajímavost – to čtrnáctikarátové zde za zlato nepovažují, podle místních začíná až na osmnácti karátech!

Zlato Emiráty

Nejvíc lidí žije v hlavním městě Abu Dhabi a tam je vidět, co všechno zmůžou peníze. Emírovi se znelíbila poušť v okolí, a tak se rozhodl, že ji zalesní! Nechal „na míru“ vyrobit složité zavlažovací systémy a poté vysázet na sto tisíci hektarech 20 000 000 stromů!

Abu Dhabi

Jejich umístění do krajiny rozhodně nebylo chaotické, měl k dispozici nejlepší zahradní architekty, tudíž vznikl nevídaný a ve světě unikátní projekt. Smůlu mají však ti, co se rádi procházejí městem. To tady nejde, neexistuje ani MHD – jediným způsobem dopravy je prostě auto!

Máte chuť na grilovaného velblouda?

Velkým zážitkem je návštěva velbloudích závodů. Rychlost, s níž se tato exotická zvířata řítí po oválu, je úctyhodná, kůň je proti nim pomalý jako šnek. Velbloudi ovšem neslouží jen k zábavě a dopravě – právě jejich a jehněčí maso najdeme nejčastěji v jídelníčcích restaurací.

Velbloudi Emiráty

Je velmi chutné, stejně tak jejich mléko. Jako ve všech islámských státech tu „nepotkáme“ vepřové, jen v některých hotelích a je zvlášť označeno. Hodně se podává kůzlečí, drůbeží a hovězí maso, nejčastěji grilované. Zvíře musí být podle tradice zabito výhradně podřezáním hrdla a vykrvácením.

Tento postup se nikdo neodváží nedodržet, tresty jsou hodně přísné. Jako přílohu k masu zde zpravidla volí zeleninu – chřest, dýni, květák aj. Zvláštností je rozmanitost koření. Vůně kardamonu, kmínu, zázvoru, hřebíčku, drceného pepře, muškátu, šafránu a dalších přiláká turisty víc než kdejaké poutače.

koření Emiráty