Bulharsko má nejen moře a levné potraviny, ale také řadu památek. Mezi ně patří i velmi zajímavé stavby. Jestliže se někdy budete pohybovat v okolí hlavního města Sofie, určitě nezapomeňte navštívit nádhernou katedrálu sv. Alexandra Něvského.

Pět let se jmenovala jinak

Stavba v novobyzantském stylu je natolik výrazná, že si ji nemůžete splést s jinou budovou, natož ji přehlédnout. Její základní kámen byl položen v roce 1882, dokončena byla až o třicet let později. Autorem objektu je uznávaný ruský architekt Alexandr Pomerancev.

Katedrála byla vybudována na počest 200.000 ruských vojáků padlých v rusko-turecké válce jako výraz vděku carovi Alexandrovi II., díky němuž Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost. Jmenuje se podle patrona carské rodiny Alexandra Jaroslaviče Něvského (1220 – 1263), knížete novgorodského a později velkoknížete vladimirského. V letech 1916 až 1920 však katedrála nesla jméno sv. Cyrila a Metoděje. O čtyři roky později byla prohlášena za kulturní památku.

katedrála Sofie

Vejde se do ní skoro celý Chlumec nad Cidlinou

Sofijská krasavice nyní slouží jako hlavní svatyně a zároveň sídlo patriarchy bulharské pravoslavné církve. Patří k největších pravoslavným svatyním na světě – je vysoká 53 metrů, dlouhá 72 metrů a široká 42 metrů. Není tedy divu, že pojme až 5.000 osob. Je členěna do pěti lodí, její interiér je bohatě zdoben zlatem, mozaikami, freskami, mramorem a dřevořezbami. Trůny pro cara a patriarchu jsou vyrobeny z onyxu a alabastru.

výzdoba katedrály v Sofii

Uvnitř objektu situovaného na stejnojmenném náměstí v centru Sofie je vystavena rovněž relikvie Alexandra Něvského, kterou katedrále darovala ruská pravoslavná církev. V kryptě se nachází velká galerie ikon 4. až 19. století.