El Caminito del Rey  takový název měla nejděsivější evropská stezka, která se nacházela na jihu Španělska. Legendární cesta pro odvážné byla pro veřejnost uzavřena po sérii smrtelných nehod, jež se zde odehrály v letech 1999 a 2000. Počátkem příštího roku se El Caminito del Rey konečně vrátí do turistických map. Nutno však podotknout, že ve zcela jiné podobě.

Královská stezka, jak zní její překlad do češtiny, bude otevřena v lednu či únoru poté, co prošla renovací, která stála více než pět milionů euro (cca 138 milionů korun). Bohužel je však už nyní jasné, že nová podoba stezky bude diametrálně odlišná od té, která po zveřejnění videí mnoha adrenalinových nadšenců získala díky internetu velkou popularitu.

Přešlap znamenal jistou smrt

El Caminito del Rey lemuje okraj přírodní rezervace Los Gaitanes Gorge na samotném jihu Španělska. Navzdory tomu, že byla stezka oficiálně uzavřena, i nadále se na metr širokou, nebezpečnou cestu vydávali milovníci adrenalinu, obvykle obtěžkáni fotoaparáty a zejména akčními kamerami připnutými různě po těle.

Jenomže bezpečnost stezky po jejím uzavření ještě více klesla, a tak šlo vážně o život. Na některých místech zůstaly jen tenké kovové trubky, po nichž nešlo přejít relativně bezpečně jinak než v pevných pohorkách. Stačila jedna chyba a člověk mohl skončit v hlubině, na jejímž dně se nachází řeka Guadalhorce.

El Caminito del Rey dříve

První tři měsíce bude vstup zdarma

V roce 2011 rozhodla regionální vláda Andalusie společně s radnicí města Málaga o rozdělení nákladů na opravu známé stezky. Cíl je jasný – přivábit do oblasti více turistů. Práce započaly v březnu, a pokud půjde vše podle plánů, tak by měla být cesta znovu otevřena začátkem roku 2015.

Stezku dlouhou 1,2 kilometru původně vystavěli dělníci, kteří potřebovali rychlý přístup na přehradu Guadalhorce. A proč je tedy názvem spojená s královskou krví? Přehradu totiž v roce 1921 slavnostně otevíral španělský král Alfons XIII.. Je tedy více než stylové, že byl o čestné otevření zrenovované stezky požádán jeho pravnuk, král Filip VI. Španělský.

El Caminito del Rey bude podle nejnovějších zpráv turistům přístupná zdarma po dobu tří měsíců od otevření. Poté bude zaveden vstupní poplatek, o jehož výši zatím nebylo rozhodnuto. Radní z Málagy informovali, že kvůli bezpečnostním opatřením bude každý den na stezku vpuštěno pouze omezené množství turistů.

El Caminito del Rey Španělsko