Cestuji hodně a většinou sám. Ročně se se mnou letadlo vznese do vzduchu nejméně třicetkrát. Je to součást mé práce. První sólová cesta mě děsila více než výprava do pralesa. Postupem času mi ovšem cestování sólo začalo velmi vyhovovat. A co víc – dozvěděl jsem se o sobě mnoho věcí, jimiž jsem si do té doby nebyl ani trochu jistý. Cestování sólo jsem se naučil mít rád – dokonce radši než cestování s ostatními. A pomohlo mi dospět v pravém slova smyslu.

1/ Dokážete se o sebe postarat

Mnoho lidí se obává cestování sólo, protože mají za to, že se o sebe nedokážou postarat v cizí zemi. Nezvládnou najít odletovou bránu, netrefí z letiště do hotelu či nebudou umět objednat si zamýšlené jídlo v restauraci. Jenomže všechny tyto problémy začnou postupně odeznívat s tím, jak je budete řešit. Vše bude stále automatičtější, až vám to časem připadne zcela normální. Nevyznáte se ve městě a nemáte k dispozici internet? Dobrá, koupíte si tedy mapu. Dochází vám čisté oblečení a nemáte na nové? Tak si je asi budete muset vyprat v umyvadle či ve vaně. Kouzlo spočívá v jediném – nestarejte se dopředu o detaily, ono se to na místě vždy nějak vyvrbí. A místní bývají často velmi ochotní pomoci. A to i v případě, že nemluvíte tamějším jazykem. Jen se usmívejte a nebuďte moc stydliví. Oťukáte se brzy.

Cestování sólo s kufrem

2/ Umíte rozhodovat sami

Žijete rodinným životem. Necháte za sebe často rozhodovat své blízké, ať už jde o vašeho životního partnera, rodiče, či někdy třeba i děti. Jenže na sólo cestě je vše jinak. Chcete vstát těsně před východem slunce a sledovat jej z pláže? Běžte, nikoho jiného tím nevzbudíte. Zamýšlíte vynechat oběd, protože jste se poněkud přejedli u snídaně? Vzhůru do toho. Zbyly vám navečer dvě hodiny času a chtěli byste si zaběhnout na místní vyhlášenou výstavu erotického umění? Tak rychle než zavřou, nikdo se na vás skrz prsty dívat nebude… Možná budete až překvapení, jaká svoboda mysli vás čeká na cestě, kterou budete sdílet pouze sami se sebou. Proč byste se nedokázali rozhodnout, zda je lepší jet daný úsek autobusem, či vlakem – v závislosti na ceně a rychlosti spoje? Možná vám to zpočátku zabere trochu více času, ale zvládnete to. V běžném životě jsme ve většině případů nuceni dělat jisté kompromisy, které se nám mnohdy až tak nelíbí. Nic takového vás však na sólo cestě nečeká.

3/ Jste sociálnější, než jste si připouštěli

Nikdy jste si neuvědomili, jak moc potřebujete s někým aspoň jednou za den mluvit, až do chvíle, kdy jste 24 hodin sami na cestě a maximálně jste poděkovali kapitánovi letadla za klidný let a na nádraží se zeptali, kde si můžete koupit lístek. Po nějaké době začnete automaticky zavádět krátké a jednoduché konverzace v restauracích a hotelech, či všude tam, kde k tomu bude příležitost. Jako sólo cestovatel máte daleko větší šanci seznámit se s novými lidmi, než když cestujete ještě s někým. Využijte ji. Nikdo neříká, že musí nutně vzniknout přátelství na celý život, ale proč byste nemohli prohodit několik vět s někým, koho potkáte a je vám sympatický? Že byste v Praze v metru také cizího člověka neoslovili? Na cestách je to jiné, což časem poznáte sami.

Cestování sólo fjord

4/ Nechybí vám spontánnost

Když jsem poprvé odletěl do Střední Ameriky, měl jsem vše pečlivě naplánované – den po dni. Bezmála 25 dní bez improvizace. Dopředu domluvené hotely, vyhledané spoje či sjednaní místní řidiči pro náročnější přejezdy. Vše bylo tak, jako kdyby cestu organizovala cestovní kancelář, která by se mnou byla na místě. Viděl jsem to, co jsem chtěl a jak jsem chtěl. Ale byl to částečně sterilní zážitek… Naposledy jsem si zarezervoval pouze ubytování na poslední noc před odletem zpět. Ano, byl jsem na místě mimo sezónu, a tak jsem si mohl dovolit luxus výběru hotelu či hostelu podle toho, jak se mi který líbil naživo. A proč ne? Měl jsem jízdní řády a znal tarify taxikářů, ale zkoušel jsem na místě získat výhodnější ceny a vymýšlet rychlejší spojení do určitých lokalit – i s nadšenou pomocí domorodců, kteří to vnímali jako bojovku… V jednom městečku jsem chtěl strávit pět dní, ale už po první noci jsem se zklamán přesunul dál. Naopak jsem setrval šest nocí v ospalé rybářské vesničce – namísto plánovaných dvou. A to je něco, co vás nepotká, rezervujete-li si vše dopředu. Nemůžete flexibilně reagovat podle počasí a vlastních dojmů. Neokrádejte sami sebe o svobodu a běžte tam, kam vás potáhne srdce.

5/ Umíte si užít samotu

Poté, co se poprvé vrátíte ze sólo cesty (a dost možná už během ní), pochopíte, nakolik limitující může být cestování s dalšími lidmi oproti tomu, když cestujete sami. Často nepodnikneme něco jen kvůli tomu, že máme pocit, že by se druhému nechtělo, a připravíme se tak o zážitek i my sami. Ano, vztah je o kompromisech, ale těm nejsilnějším zážitkům v životě obvykle kompromis nepředchází… Cestování sólo vám umožňuje nejen zažívat to, co byste normálně po něčím boku nezažili, ale stejně tak poznávat sebe sama a pozvolna zjišťovat to, co byste vlastně doopravdy dělali, kdyby byla volba vždy jen na vás. A bez přátel či rodiny, která vytváří neviditelnou bariéru mezi vámi a neznámem, budete mít čas jen pro sebe, abyste si nový pohled na svět mohli užívat zplna hrdla. Během výletu se o sobě dozvíte více než za celý rok ve své vlasti.

6/ Jste odolnější, než jste tušili

S oblibou si stěžujete svému partnerovi či partnerce, že váš batoh je extrémně těžký a že se vám popruhy zařezávají do ramen? Tak na to zapomeňte. Brzy si odvyknete „brečet“, když se vám nedostane odezvy. Pokouší se o vás nějaká nemoc? Není lepšího způsobu, jak zjistit fyzický stav svého těla, než jej vystavit nějaké zkoušce. Samozřejmě, že s vysokou horečkou asi nebudete v létě přecházet pohoří, ale i tak se mnohdy naučíte sáhnout si na dno v závislosti na svých možnostech. A ne z toho důvodu, aby se vám od někoho dostalo pochvalného poplácání po zádech. O to je to cennější.

Stopařka

7/ Dokážete plánovat

Ať už jste touto kvalitou oplývali dříve, či nikoliv, první týden v zahraničí vás to k plánování cesty či aspoň jejích částí povede. Jaký důvod by mělo vybírat peníze z bankomatu každý den a platit bance poplatek víckrát, než je nutné? Stačí přitom tak málo – naplánovat si několik příštích dnů, udělat si přibližný rozpočet a vybrat o 20 procent více jako rezervu… Proč byste měli platit dvojnásobek za páteční letenku, když můžete zůstat o den déle, letět v sobotu a za ušetřené peníze uhradit výpravu na místo, na které byste už jinak v rozpočtu nenašli prostor? Další věc – otevřít si aplikaci s předpovědí počasí umí dnes už každý, což značně usnadňuje určit, zda budete další den trávit chozením po muzeích, či šnorchlováním na otevřeném moři. Přemýšlet za roh je snazší, než si myslíme, jen si na to člověk musí zvyknout. A cestování sólo k tomu člověka přiměje. Ať chce, nebo ne…