Florida je sice v pořadí „až“ sedmadvacátým státem USA, ovšem pokud by se bral v úvahu mezinárodní věhlas, stála by určitě na stupních vítězů. Je jen málo lidí, kteří by ji – alespoň podle jména – neznali…

Ale nebylo tomu tak vždy, dřív tady „lišky dávaly dobrou noc“. Vše se změnilo jako mávnutím pověstného kouzelného proutku poté, co byl v roce 1971 otevřen obrovský zábavní komplex Walt Disney World, který na sebe přitáhl pozornost zejména rodin s dětmi.

Láká vás bydlet na Jupiteru?

Od té doby se turistický ruch probudil ze spánku. O tom, jak moc účinně, svědčí třeba to, že zdejší ostrov Jupiter je nejdražším místem k bydlení nejen v Americe, ale asi i na světě. Průměrná cena vily tady – podle časopisu Worth – dosahuje 3.937.500 amerických dolarů!

Florida je jednou z mnoha zemí, která má dvě metropole – jednu oficiální, úřední, o níž ale mnoho lidí neví (Tallahassee) a druhou, kterou zná naopak skoro každý – Miami. Jako všude v Americe jsou tu k vidění hlavně vysoké mrakodrapy, ulice pak nejvíc ožívají v noci.

Miami Beach

Vyzkoušejte si let do kosmu nanečisto

Rušný život ovšem brzy omrzí, takže se turisté vydají poznávat další místní zajímavosti – a že jich je. Příznivci astronautiky si nenechají ujít návštěvu Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral (východní pobřeží Floridy), odkud startují na oběžnou dráhu raketoplány.

Kennedy Space Center

Součástí komplexu, který spadá pod NASA, je i muzeum mapující vývoj kosmických výprav či atrakce včetně různých simulátorů, na nichž si mohou zájemci zkusit, jaké je to nacházet se ve stavu beztíže či zažít pocit přetížení při startu rakety.

Z jiného soudku je rezervace Everglades na jihu, kde volně žijí tisíce aligátorů. Pochopitelně není radno se k těmto zajímavým živočichům přibližovat blíž, než je záhodno. Místní průvodce proto pečlivě hlídá kroky návštěvníků.

Rybářům, těm je tu hej!

Mezi turisticky zajímavá místa patří i St. Augustine, nejstarší dosud obydlené město založené Evropany již v šestnáctém století. Má sice jen jedenáct tisíc obyvatel, ale ti jsou na své rodiště náležitě pyšní. Hlavními lákadly Floridy jsou však slunce, moře a odpočinek.

St. Augustine

Je to ideální místo pro seniory, kteří sem míří hlavně v zimě, kdy je tady ostatně (od prosince do března) „top“ sezóna, teploty vzduchu nejsou tak vysoké, ale moře má stále kolem třiceti stupňů. Výhodou jsou i teplé noci – bez problémů se dá po celý rok spát venku. Není divu, že sem řada lidí jezdí trávit Vánoce a Silvestra.

Florida beach

Pobřeží ale spíše než turistům patří rybářům. Ti tady mají svůj soukromý ráj, protože jestli si na něco nemohou stěžovat, tak na to, že by se vraceli s prázdnými sítěmi. Žijí zde ovšem i žraloci a další obávaní predátoři, ti zase představují výzvu pro zkušené „harpunáře“.

Florida maják