Je to ostrov, který už několik desetiletí láká baťůžkáře, mladé cestovatele a potápěče svou uvolněnou a pohodovou atmosférou, kde každý zná každého a pláže se pod vlivem této pohody zdají být ještě bělejší než jinde. Jenomže poslední týden se zdá, že Ko Tao zakryl temný mrak kriminality, který toto jinak krásné místo asi ještě dlouhou dobu neopustí.

Thajsko to nemá s vábením návštěvníků v poslední době vůbec lehké. Nejdříve turisty znejisťovaly nepokoje v hlavním městě Bangkoku. A jak zareagovali? Naprosto logicky – přemístili se do jiných zemí jihovýchodní Asie. Kambodža či Vietnam jsou nejčastější volbou cizinců, kteří by bývali jeli do Thajska. Kdyby…

Želví ostrov Ko Tao

Zlepšení situace netrvalo dlouho

Poté, co se situace v zemi uklidnila a nová vojenská vláda pozatýkala taxikáře, kteří předražovali turistům jízdy, zavřela podniky výletním kancelářím a zážitkovým firmičkám bez potřebných osvědčení a navíc zdemolovala nelegální budovy na plážích, přišla další rána, a to doslova podpásová. A ještě k tomu ze samotné perly jižního Thajska – „želvího ostrova“ Ko Tao.

Thajsko se samo sebe snaží prezentovat jako zemi úsměvů. Avšak brutální vražda dvou mladých britských turistů, 24letého Davida Millera a 23leté Hannah Witheridgeové, se odehrála v místě, kde by to nikdo nečekal. Dvojici někdo ubil v noci po jedné plážové party přímo tam, kde se přes den s oblibou sluní lidé. Policie nejdřív podezírala jejich přátele, ty však musela později zbavit obvinění a začít hledat mezi domorodci. Jenomže vyšetřování se zadrhlo.

Ko Tao Thajsko

Motorkáři přepadli dvojici žen

V současné době hledá pachatele tým 160 policistů. Marně. Pátrání po potenciálním pachateli či pachatelích neusnadnily ani testy DNA. Teorií bylo už mnoho. Kamery zachytily v době činu běžícího muže asijského vzezření, ale tato stopa nikam nevedla. Místní už dali dohromady sbírku, kterou nabízejí tomu, kdo přinese důkaz o pachateli hrůzného činu.

Realita je však taková, že se už přihlásili další turisté. Dvojici žen totiž noc předtím ve stejné lokalitě přepadl gang ozbrojených motorkářů a obral je o cennosti. Tento fakt nahrává verzi, že nešlo o ojedinělý čin pod vlivem drog či alkoholu. Zdá se, že se Ko Tao potýká s vážnějším problémem, který tamější policie nedokáže efektivně řešit. Průšvihem, jenž jedno ze zdánlivě nejbezpečnějších míst proměnil na určitou dobu v postrach přinášející více turistů okolním zemím.