Fascinují vás nebezpečné šelmy? Pohladit si ochočeného tygra můžete v různých koutech světa, ale co takhle zkusit si žít s nimi jejich život a starat se o ně od A až do Z? Pro někoho nemyslitelná představa, pro jiného životní zkušenost.

Thajsku, zhruba 80 kilometrů západně od Bangkoku – v provincii Kanchanaburi, se nachází Tiger Temple neboli Tygří chrám. Tamní mniši ho založili v roce 1999, když se ujali nemocné tygřice. Dnes se to v chrámu hemží přibližně 50 tygry – od miminek až po dospělé šelmy. Žije zde s nimi několik mnichů a desítky dobrovolníků a zaměstnanců.

venčení tygrů Tygří chrám

Stačí vyplnit formulář na internetu

Dobrovolníci jsou zde zaměstnaní za ubytování a stravu. Práce se dá sehnat jednoduše – vyplněním internetového formuláře. Smlouva je minimálně na měsíc a maximálně na půl roku. Pracujete od sedmi do půl páté a staráte se o chod chrámu. Tygrům ohříváte mléko, vykošťujete kuřata, čistíte klece a vyrábíte hračky z prázdných lahví.

hraní si s tygry Tygří chrám

Mniši jsou nedotknutelní

Abyste mohli být součástí každodenního dění, je třeba dodržovat přísná pravidla! Tygří chrám je buddhistický, mniši jsou vždy nad vámi. Nikdy se jim nedívejte do očí. Nesahejte na ně ani na ně nemluvte. Ramena i kolena musí být zakrytá, parfémy a hlavně alkohol jsou zakázány. Ložnice jsou samozřejmě oddělené, jakýkoliv projev náklonnosti k jinému pohlaví se trestá vyloučením z chrámu. Večer je povinnost s mnichy meditovat. Vždy ovšem musíte sedět minimálně o dva schody níže.

Mniši před Tygřím chrámem v Thajsku

Jedí ze speciální nádoby

Jako dobrovolník jíte vždy až po mnichovi. A hlavně to, co zbyde. Mniši kromě modlení a meditací nesmějí dělat nic jiného. Ani si vařit jídlo. Každé ráno jim je nosí lidé. Mniši si stoupnou před chrám do řady s brašnami přes rameno, kam jim lidé jídlo vkládají.

Mniši v Thajsku buddhismus

V chrámu jim ho připraví zaměstnanci nebo dobrovolníci. Ti jim pokrmy servírují na speciální nádobu, ze které mniši jedí a pak si ji i sami umyjí. Nikdo na ni nesmí sahat.

Mnich Tygří chrám Thajsko

Turisti se bát nemusejí

Denně do chrámu přijde stovka turistů, kteří zhruba za deset dolarů mohou strávit s tygry půlden. Šelmy jsou přivedeny na vodítkách, turisté je mohou krmit, umývat šamponem, hrát si s nimi u vody. Zvláštností je, že krvelačné kočičky pobíhají všude kolem, tudíž jde hlavně i o adrenalinový zážitek.

sprchování tygrů Tygří chrám

Jeden čas se dokonce vedl spor, že jsou pod vlivem drog, aby nebyly nebezpečné. Mniši jejich krotkost vysvětlují tím, že většina z nich žije v chrámu od narození, tudíž necítí nebezpečí ze strany lidí a chovají se tedy jako domácí mazlíčci.

krmení tygrů Thajsko

Foto – Markéta Schusterová