Keňa je pro nás exotickou a především vzdálenou zemí, i když to není úplně pravda. Let trvá devět hodin, což se dá v pohodě přežít. Stejně tak se sem nejezdí jenom na safari, přestože tento východoafrický stát celosvětově proslavilo.

Severní pláži vévodí Bamburi

Pobřeží Keni je rozděleno na dvě části – severní je mnohem pestřejší, má ovšem nevýhodu, že během odlivu moře ustupuje daleko od břehu, takže pro koupání nebývají vždy ideální podmínky. Nacházejí se tu ovšem nádherné korálové útesy; pozorovat v lagunách hemžení živočichů, kteří zůstávají v prohlubních na mělkém dně, také stojí za to.

korálové útesy Keňa

Na plavání, dovádění a sportování na souši je nejlepší pláž Bamburi, která leží jen „kousek“ nad hranicí mezi jižní a severní částí.

Bamburi Keňa

Jižní část se na koupání hodí víc – je klidnější, odliv není tak markantní. I písek je o něco bělejší a jemnější. Do těchto končin často míří kromě běžných turistů amatérští i profesionální potápěči a podmořští dobrodruzi. Ti ovšem neobjevují jen krásy podmořského světa, to by mohli i kdekoli jinde.

Jejich cílem je – a při troše štěstí se jim to občas povede – spatřit na vlastní oči velrybího žraloka, obrovského tvora, který vypadá jako autobus s ploutvemi. Je zařazený mezi druhy ohrožené vyhubením, živí se planktonem a malými rybami, takže pro člověka není nebezpečný.

velrybí žralok Keňa

Horolezci jsou ve svém živlu

Na své si v Keni přijdou i vyznavači trekingu, kteří mají ve vnitrozemí spoustu možností, kam se vydat na túru, a také horolezci. Ti zamíří zdolat buď vyhaslou sopku Mount Kenya (5.199 metrů), podle níž je země pojmenována, či dokonce nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, jejíž úpatí tady začíná.

Mount Kenya

Dalšími lákadly jsou ZOO Hellerův park, motýlí a krokodýlí farma či mořské akvárium v Mtwapě. Odtamtud je to blízko do přístavního, druhého největšího města Mombasa, kde to žije dlouho do noci a kde mimo jiné najdeme muzeum keňské historie. Za návštěvu samozřejmě stojí i Nairobi, metropole, která se nachází na jihozápadě země. Je nejhustěji obydleným městem východní Afriky a momentálně v ní žijí cca 3 miliony lidí.

krokodýlí farma Keňa

Sledovat můžete žirafy i zebry

Říká se, že nevidět v Paříži Eiffelovku je stejné, jako nebýt v Keni na safari. Například národní park Tsavo patří mezi největší na světě, známá a vyhledávaná je i národní rezervace Masai Mara. Je jich však podstatně víc a každá má svoje specifika. Nejeden turista s oblibou tráví hodiny času pozorováním nespoutaného života zvěře ve volné a nádherné přírodě.

safari Keňa

Vidět z malé, ale bezpečné vzdálenosti lvy, buvoly, slony, nosorožce, antilopy, žirafy, zebry či gepardy je zážitek, na nějž se nezapomíná. Neméně jedinečný je pohled na domorodé muže křepčící divoké tance s oštěpem za účasti mladých dívek, jejichž jediným oděvem jsou pestrobarevné korálky…

žirafy safari Keňa

Je libo pivo z banánů?

Kdo má chuť, může okusit zdejší pokrmy. Patří mezi ně kukuřice ve formě kaše, dále sambusas (smažené taštičky z listového těsta, plněné zeleninou či masem) a nekvašená chlebová placka chapati. Keňané vyrábějí také vlastní pivo z banánů a prosa, což pro našince není zrovna přijatelná varianta…

Keňa