Uvažujete nad tím, že si zaletíte do Nizozemska? Rozhodně to není špatný nápad! Ale než se tam vydáte, bylo by dobré se něco málo dozvědět i o tom, na čem si v této části Evropy můžete pochutnat. Minule jsme si představili pokrm hutspot, dnes je na řadě stamppot. Že se to rýmuje? Nejde o náhodu!

O co se jedná?

Mezi jídly hutspot a stamppot totiž není až zas takový rozdíl. Stamppot se skládá ze šťouchaných brambor se zeleninou, kterou bývá nejčastěji zelí, kapusta nebo čekankové puky. Podává se k němu nejrůznější maso, mnohdy klobása – záleží na chuti. Stamppot bývá někdy ozdoben i nakrájenými olivami. To však poznáte sami během návštěvy Nizozemska.

Recept na stamppot pro 4 osoby

Pro přípravu „českého“ stamppotu je potřeba 900 gramů brambor, půl kila pikantní klobásy, půl kila dýně, půl kila kapusty nebo mangoldu nebo zelí, 250 gramů sladkých brambor, půl šálku másla, 3 mrkve, 2 pastiňáky, 1 ředkev vodnice, 1 velká cibule, 1 pórek, petrželka na ozdobu, sůl a voda.

Postup:

Veškerou zeleninu očistíme, oškrábeme nebo zbavíme slupky.

Brambory nakrájíme na kostičky, kapustu nebo mangold nebo zelí na drobné proužky, pórek na kolečka…

Do velkého hrnce nasypeme upravenou zeleninu a zalijeme vodou tak, aby byla téměř potopená. Přivedeme ji k varu, snížíme teplotu a dusíme 20 minut…

Klobásy opečeme na pánvi na oleji, nebo je uvaříme ve vodě, hotové udržujeme v teple…

Zeleninu slijeme, všechnu rozšťoucháme nebo rozmixujeme na kaši spolu s povoleným máslem…

Stamppot podáváme s kolečky teplé klobásy, ozdobený nasekanou petrželkou.

Dobrou chuť!