Portoriko bylo u nás známé už za první republiky. Nikoliv však díky krásným přírodním scenériím, podle nichž se mu přezdívá „perla Velkých Antil“, ale díky stejnojmennému druhu doutníků.

I Kryštof Kolumbus si udělal do deníku poznámku, jak silně na něj zapůsobil pohled na krystalické pohoří Cordillera Central (na úvodním snímku), ležící v samém středu ostrova. To je dnes součástí národního parku Toro Negro, vyhledávaného především aktivně založenými turisty. Mnozí si vypůjčí terénní vůz a s ním absolvují 260 kilometrů dlouhou trasu La Ruta Panorámica. Tu tvoří až čtyřicet silnic – různé šíře a kvality – ve výšce okolo tisíce metrů, často zahalených v mlžném oparu, což vzhledem k náročnému terénu vyžaduje velkou pozornost řidiče. Za jízdy se prostě kochat nelze, i když by bylo zcela určitě čím.

Kamenná věž nabízí jedinečný výhled

Lákadel při cestě je celá řada, třeba vodopády Salto Pepe Curet. V jejich blízkosti se ale dá naštěstí zastavit. Poté, co se turista nabaží pohledem na kaskády vodních pramenů, padající ze skály, může zajít do tůňky a vykoupat se v průzračně čisté vodě. Další osvěžení, tentokrát v podobě výtečné kávy, ho čeká v nedalekém městečku Maricao, proslulém její výrobou. Mimořádný výhled do okolí nabízí i nedaleká Kamenná věž (La Torre de Piedra).

La Torre de Piedra

Cesta vede místy džunglí i deštným pralesem, což jí dodává punc dobrodružství. K oblíbeným turistickým cílům patří sto padesát metrů hluboký sopečný kaňon San Cristóbal či malebné městečko Barranquitas. Fyzicky zdatní jedinci neodolají výzvě vystoupat po neuvěřitelně strmé kamenité cestě na nejvyšší bod země Cerro de Punta (1.338 m n. m.).

San Cristóbal

Angličtina tady není v kurzu

Portoriko je sice přidruženým státem USA, ale anglicky se tu moc nedomluvíte, všichni hovoří španělsky. Pokud jde o památky, za zmínku stojí dvě pevnosti postavené proti nájezdům pirátům – Castillo San Felipe del Morro (na snímku) a Castillo San Cristóbal. Obě jsou na seznamu UNESCO.

Castillo San Felipe del Morro

Zhruba hodinu cesty od nich se nalézá ostrov Culebra s pláží Flamenco. Ta figuruje v TOP 10 exotických pláží na druhém místě. Portoriko je podle místních země kouzel, a to hlavně díky krásám krajiny; jen málokde se jich najde tolik na tak malé ploše. Nakonec o tom svědčí i fakt, že se tady točily mnohé slavné filmové trháky (Četa, některé díly Jamese Bonda aj.).

Flamenco beach

Návštěva pralesa je spíše pro otrlé

Západní pobřeží ostrova – zejména města Rincón a Isabela – má skvělé podmínky pro surfing, deštný prales El Yunque, kde žije několik druhů plazů a velké množství ptactva, byl zase nominovaný na osmý div světa. Podvodní ráj najdou na Portoriku potápěči, legendární je zejména ostrov Desecheo.

El Yunque

Z doslova jiného soudku je návštěva firmy Bacardi, největšího výrobce rumu na světě. Turisté se speciálním vláčkem dostanou do rodinného muzea i do Katedrály rumu. Denně se tam destiluje 490.000 litrů. Návštěvníci ho mohou závěrem ochutnat v „podnikovém“ baru, nebo si dají některý z koktejlů, jež tuto značku proslavily – Cuba Libre, Daiquiri, Mojito či Piňa Coladu.

Bacardi museum

Pochutnáte si na banánu s česnekem?

Nelze vynechat ani místní vynikající kuchyni. Specialitami jsou zejména mofongo (smažené banány s česnekem, vepřovou kůží a máslem – na snímku), alcapurrias (kapsy plněné hovězím nebo krabím masem) nebo bacalaitos (filety z tresky). Z Portorika bude asi těžko někdo odjíždět zklamán – je tady prostě všechno pro všechny…

mofongo