Co si vybavíte, když se řekne Thajsko? Nejčastěji asi thajskou masáž nebo thajský box. O zdejší kuchyni se toho už tolik neví. A věřte, že můžete narazit na thajská jídla pro nás, Evropany, přinejmenším nezvyklá.

Tak kupříkladu si lidé pochutnávají na grilovaných polních krysách (na úvodním snímku) či na blechách vodních. Ty jsou tady velkou delikatesou; připravují se se zeleninou, jako příloha je servírována rýže. Lahůdkou, rovněž pro silné povahy, je i další hmyz. V oleji se fritují červi, kobylky, švábi a další brouci. Lze je chroupat jako chipsy, ale na přání vám je zalijí i omáčkou.

smažení červi Thajsko

Jinou specialitkou je Tom Kha – hustá polévka či omáčka s moučnými červy. Tu lze zapít netopýří krví, která je v jižní Asii považována za afrodiziakum!

thajská polévka Tom Kha

Čím víc chilli thajská jídla obsahují, tím lépe!

Thajská jídla mají obvykle výraznou chuť, kterou jim dodávají nejrůznější sladká dochucovadla a chilli. Však se také traduje, že se thajští kuchaři řídí heslem – co nepálí, to není zdravé. K nejostřejším jídlům patří papaya salát. Thajci do něj kromě nezralé papayi, medu, oříšků a chilli dávají i sušené krabí maso, citron a rajče.

Snad všude v Thajsku vám nabídnou fritované nudle. V restauracích je připravují téměř s čímkoli – s rybami, kuřecím masem, mořskými plody… V ulicích měst pak můžete narazit na typickou pochutinu, které však mnozí turisté raději odolají. Jde o drůbeží pařáty – nabízejí se ogrilované, mnohdy napíchnuté na špejli, případně vařené v polévce. Thajci tvrdí, že jsou výborné na potenci.

kuřecí pařáty