Vražda dvou mladých britských turistů na thajském ostrově Ko Tao má dohru. Zatímco policie marně pátrá po pachatelích, kteří byli – podle ní – minimálně tři, thajská ministryně turismu prosazuje nařízení, podle něhož by cizinci museli nosit náramky, jež by měly zvýšit jejich bezpečnost při pobytu v zemi.

Podle všeho se jednalo o sexuální motiv

Ani po dvou týdnech nejsou pachatelé brutální vraždy britských baťůžkářů na „želvím ostrově“, jenž je zároveň oblíbenou potápěčskou lokalitou, za mřížemi. Thajská policie došla pouze ke zjištění, že byla 23letá Britka znásilněna a posléze zabita dvěma muži, zatímco třetí hrozivý výjev pozoroval. Čin byl podle všeho motivován výhradně sexuálně, protože se na místě činu našly u obou obětí cennosti a nic zřejmě nebylo odcizeno.

Vzhledem k tomu, že příjmy z turismu činí přibližně deset procent thajského hrubého domácího produktu, není divu, že se politici snaží nastalou situaci řešit kvůli obavám, že se cizinci začnou bát do Thajska cestovat. Ministryně turismu Kobkarn Wattanavrangkul v úterý uvedla, že již jedná se zástupci hotelů o možnosti, že by turisté museli nosit identifikační náramky, které by mohly pomoci ve chvíli, kdy se ztratí či dostanou do potíží.

potápění Ko Tao Thajsko

Bodyguardi pro turisty?

„Když se turisté ubytují v hotelu, dostanou náramek s číslem, které by odpovídalo číslu jejich cestovního pasu, a zároveň by bylo zřejmé, v jakém hotelu pobývají. Pokud by například popíjeli do pozdních nočních hodin a posléze opilí nemohli najít cestu do svého hotelu, bylo by výrazně jednodušší jim pomoci,“ uvedla ministryně pro agenturu Reuters.

V budoucnu by však nemělo zůstat jenom u toho. Dalším krokem by mělo být podle Wattanavrangkulové zabudování elektronického sledovacího zařízení do náramků. Tato varianta však podle ministryně zatím ještě nebyla detailně prodiskutována. Jednalo se rovněž o tom, že by skupiny turistů dostávaly v konkrétních lokalitách přiděleny bezpečnostní pracovníky, kteří by je chránili.

Celostátní večerka zavržena

V jednání bylo dokonce také vyhlášení večerky, jež by zkrátila dlouhé noční plážové večírky. Jenomže toto opatření by bylo značně kontraproduktivní, poněvadž právě „pařby“ jsou jedním z hlavních důvodů, proč Thajsko a konkrétně ostrovy značná část mladých turistů navštěvuje. Není tedy divu, že nápady ministryně pozvedly nejedno obočí u pracovníků v oblasti turistického ruchu. Mnoho z nich, jako třeba tento, bylo poměrně rychle smeteno ze stolu.

„Zmínka o tom, že by měli být turisté označeni jako nějací kriminálníci, zneklidnila mnoho osob. Chtějí tím snad říci, že je Thajsko tak špatná a nebezpečná země, že potřebujeme mít o všem takový přehled a poskytovat lidem bodyguardy? Vysílá to světu špatnou zprávu,“ uvedl v rozhovoru s britským deníkem Daily Telegraph zneklidněně místní odborník, podle kterého jde o velké narušení soukromí, což turisty může od návštěvy Thajska spíše odradit.