Máte rádi rum s čerstvou mátou – osvěžující mojito? Nejlepší mají samozřejmě na Kubě, kam ho jezdil pít i Ernest Hemingway. V české metropoli si však můžeme dát úplně to samé a navíc přitom zažijeme podobnou atmosféru.

Juchá se už od rána

La Bodeguita Del Medio je jako zaklínadlo pro každého, kdo zná vůni pravého rumu. Ve světě je těchto barů hodně. Kdo ovšem nenavštívil Bodeguitu na Kubě, jako by nebyl.

bodeguita Kuba

Světoznámý podnik otevírá brzy ráno, sklenky s mátou a třtinovým cukrem jsou postavené do řad, aby se obsluha nezdržovala. Mojito došlo – tento nápis tady opravdu jen tak nespatříte…

Mojito

Již v deset hodin dopoledne se v malém bárku těsnají hudebníci, kteří roztančí vaše boky v rytmu salsy. Všichni se smějí, mají dobrou náladu, rum teče proudem. Ve dne v noci. Hemingwaye si tu vážili, ale stejně tak si váží každého zákazníka.

Hemingway La Bodeguita Del Medio

Komunistická Kuba si je vědoma důležitosti turisty. Než odejdete, ať už po svých, nebo v doprovodu, musíte se podepsat na stěnu vedle dveří. To je nutnost, zvyk, rarita.

zeď Bodeguita

Silvestr se slaví dvakrát do roka

Jestliže je pro vás Kuba daleko nebo vám nevoní komunistická doba, je tu kapitalistické řešení. Sice bez moře, ale stojí také za to. V pražské Kaprově ulici je stejná La Bodeguita Del Medio, která pořádá mejdany téměř každý den.

Bodeguita Kaprova ulice

Některé se zvrhnou v pořádné oslavy. Můžete vypít tolik kubánského rumu, kolik je libo, i malovat na stěny je dovoleno. Do pražské Havany se sjíždějí také české celebrity, jako například Eliška Bučková. Zdejší mojito miluje snad každý!

Eliška Bučková Kaprova ulice

Třeba Silvestr se tady slaví dvakrát ročně… Salsu vás naučí profesionální tanečníci, nebo přímo zahraniční hosté, kteří jezdí porovnávat kubánskou atmosféru s tou pražskou. Málokdy najdou rozdíl…

Silvestrovská půlnoc

Foto – Kristýna Léblová a archiv La Bodeguita Del Medio