Největší thajský ostrov Phuket byl před dvaceti lety neobydlený, s výjimkou dělníků, kteří zde těžili cín. Naštěstí zásoby došly, což přilákalo investory a ti začali stavět hotely.

Na východě je větší klid

Phuket se nachází asi devět set kilometrů jižně od Bangkoku a omývají ho vody Andamanského moře. Nejvíce navštěvované pláže leží u západního pobřeží, zejména na Hat Patong bývá občas hlava na hlavě.

Patong beach

O něco klidnější jsou další tři v okolí – Karon (na následujícím snímku), Kamala a Kata.

Karon Phuket

Ale ani ten, kdo má raději koupání o samotě, nebude zklamán. Při troše hledání lze totiž najít i místa, která jsou téměř opuštěná. Za všechny lze jmenovat Bang Tao, Nai Harn a Hin Kruai. Ještě lépe ovšem zážitků lačný turista udělá, když se vydá na východ ostrova, tam totiž jezdí hlavně místní.

Phuket Thajsko

Narazí na malé, rázovité hospůdky nabízející hlavně „mořské potvory“ s pikantním kořením – nic pro žlučníkáře. Tato místa stojí za návštěvu i díky pohodové atmosféře, zvlášť o víkendu, kdy se sem sjíždějí rodiny dělat pikniky. A protože jsou Thajci velmi přátelští, pozvání ke stolu na sebe obvykle nedá dlouho čekat.

Hospoda Phuket

Bez průvodce ani ránu!

Dobrodružnější povahy se mohou vydat do vnitrozemí, v sousedství kaučukových plantáží najdou deštný prales či horské masivy porostlé exotickými tropickými rostlinami. Není ale radno se do těchto končin pustit bez zkušeného vůdce, a to nejen kvůli často téměř neprostupnému porostu či liánám visícím ze stromů a překážejícím v pohybu, ale i kvůli divoké zvěři. Ta se zde opravdu volně vyskytuje, včetně obávaných šelem.

Slon Phuket

Kláštery vyhledávají také byznysmeni

Ostrovy, a samozřejmě i Phuket, jsou ovšem také plné památek, zejména buddhistických, jelikož toto náboženství je velmi uctívané. V četných klášterech žijí nejen mniši, často se do nich na kratší či delší dobu uchylují i byznysmeni, aby si vyčistili hlavu a odpočinuli od neustálého shonu. Při vstupu se totiž neskládá žádný řeholní slib, každý může prostě kdykoli přijít a zase odejít, musí jen během pobytu řádně dodržovat všechny předepsané procedury. Ty nespočívají v modlení, ale v meditaci a vyčištění mysli od všeho, co ji zatěžuje. Strava je zde velmi prostá, většinou jde o suchou rýži, ale díky koření velmi chutnou.