Jamajka patří nejen k největším, ale i nejkrásnějším ostrovům v Karibské oblasti, dřív ji však znali jen piráti. Nejvíc ji proslavil místní rodák, zpěvák a hudebník Bob Marley, který právě tady „vynalezl“ hudební styl reggae…

Modré hory zaujmou víc než Kingstown

Pro většinu cizinců začíná pobyt na Jamajce návštěvou hlavního města, v tomto případě přímo královskéhoKingstownu. Je ovšem třeba říct, že jeho název absolutně nekoresponduje s realitou. Dělí se na dvě částistarou, jejíž historie se začala psát v roce 1692, a novou. V obou není nic moc k vidění, ani veřejné pláže nejsou nijak zvlášť udržované.

Jamajka obytná část

Turisté proto obvykle brzy pokračují o kousek dál, do přístavu Port Royal. Dnes je spíš malou rybářskou vesnicí, ale než byl zničen zemětřesením a vlnou tsunami, patřil k nejdůležitějším městům v širokém i dalekém okolí – sídlil v něm nechvalně proslulý bukanýr Henry Morgan.

Na nejkrajnějším cípu se tyčí mohutná Karlova pevnost, jedna z nejzachovalejších památek na ostrově, za prohlídku stojí i malé muzeum a výstava týkající se historie města. Nedaleko odsud jsou i Blue Mountains (Modré hory) vhodné zejména pro pěší turisty.

hory Jamajka

Ty ale mají v nejvyšším bodě 2.256 metrů; je nutné mít teplejší oblečení, nahoře bývá zima. Nádherný výhled za tu „nepříjemnost“ stojí – z výšky lze obdivovat sytě zelené hřebeny kopců, strmé skalní masivy, křišťálově čisté řeky, malé vodopády. Najdeme tu exotické druhy motýlů či ptáků a další druhy zvířectva, pro nás leckdy neznámého původu.

vodopády Jamajka

Vzorem rastamanů je Judský lev

Ještě jedna věc k Jamajce patří – dredy a jedinci, jimi se pyšnící; my jim říkáme rastamani a jejich úpravu vlasů považujeme za mladickou nerozvážnost. Zde je ovšem nosí i důchodci! Patří totiž k symbolům náboženského hnutí kombinujícího prvky židovství a křesťanství.

Bob Marley

Filozofie „dredařů“ vychází z předpokladu, že právě černošští obyvatelé Karibských ostrovů jsou potomky Šalamouna a královny ze Sáby, a považují se za jeden ze ztracených izraelských kmenů. I z toho důvodu je v jejich znaku Judský lev. A dredy nosí (stejně jako Židé obligátní pejzy) proto, aby jim připomínaly jeho bujnou hřívu.

Můžete si zahrát na Tarzana

Měst či míst, které hned tak jinde nenajdete, je na Jamajce několik. Například vodopády Y.S. Falls ukryté v divoké přírodě, kam se dá dostat jen po svých. Do jejich blízkosti jezdí pouze zakryté vagóny, které táhne traktor! Vodopády však nejsou mohutné, do Niagary mají opravdu daleko.

Ale zase mají úplně jiné přednosti. Někde si totiž můžete zahrát na Tarzana, pohoupat se na liáně a přímo z ní skočit do vody, což je zážitek, na který se nezapomíná. Méně dobrodružné typy se mohou procházet po březích plných kvetoucích keřů či obdivovat nádherné scenérie, třeba jak voda v kaskádách dopadá na zem při západu či východu slunce.

„Plážoví povaleči“ se nejspíš vydají do města Negril, kde najdou přes jedenáct kilometrů dlouhý pás bílého písku doslova vyzývajícího k tomu, aby si do něj člověk lehl a prohřál si v něm kosti. Poblíž je i malý ostrůvek Booby Cay, na němž se natáčel film 20.000 mil pod mořem podle předlohy Julese Verna. Ovšem zas tak hluboko tam není…

pobřeží s palmami Jamajka