Afrika to s přísunem turistů neměla nikdy úplně snadné. Ať už to byly občanské války, sucha či hladomory – masový turismus v rámci černého světadílu dostával v uplynulých desetiletích ránu za ranou. A teď dostává další, ač částečně nezaslouženě. Na nejnovějším umrlčím prkně je nyní vytesán nápis ebola.

Mnohé země trpí neprávem

Ebola doposud připravila o život přes čtyři tisíce lidí. Toto číslo stačí k tomu, aby lidé začali rušit, či zcela přestali plánovat cestu do Afriky. A není tajemstvím, že k tomu některé tamější země přijdou jako slepý k houslím. Pravděpodobnost, že se ebolou nakazíte třeba v Keni, není totiž o mnoho vyšší než riziko nákazy v Praze. A už vůbec se nemusíte bát jezdit například do Egypta, Maroka či Tuniska!

Ebola testy

Opatrnost přerůstá ve zbytečnou hysterii

Situace se přitom zlepšovala a cestovní kanceláře po celém světě hlásily zvyšující se zájem o cesty na africký kontinent. Lidé chtěli jezdit na safari a objevovali stále méně a méně známější lokality. „Všechno postupovalo směrem k lepšímu. Prodeje šly nahoru a my jsme byli optimističtí,“ uvedl zástupce známé cestovní kanceláře Alluring Africa André Steynberg, zaobírající se převážně cestami na východ a jih černého kontinentu. „Jenže pak vypukla v západní Africe epidemie eboly. Neustávající zprávy o mrtvých a neustálá masáž ze strany médií – to byla pro africký turismus silná finanční rána. A trochu podpásová, protože mnoha částí Afriky se tento problém v tuto chvíli netýká,“ dodal Steynberg.

Úbytek turistů mířících do Afriky zaznamenávají cestovní kanceláře na všech světadílech. Steynberg se domnívá, že přes tři desítky amerických cestovních kanceláří přišly jen v uplynulém týdnu kvůli cestám, které zákazníci zrušili či odložili, nejméně o dva miliony dolarů (43 milionů korun).

Nigérie Kaduna