Díváte se rádi na hvězdnou oblohu? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout proslulá observatoř Paranal v chilské poušti Atacama. Patří mezi největší na světě a její čtyři hlavní velké dalekohledy nesou jména Antu, Kueyen, Melipal a Yepun.

Deštník si brát nemusíte

Observatoř leží ve výšce 2600 metrů nad mořem, v regionu mimo civilizaci, nejbližší město Antofagasta je vzdálené 120 kilometrů. A přestože se Paranal nachází jen 12 kilometrů od pobřeží Tichého oceánu, patří k nejsušším místům. V některých částech chilské pouště totiž údajně nezapršelo již stovky, či dokonce tisíce let. A tak cesta k observatoři vede nehostinnou pustinou mezi skálami a kamennými poli bez jediné rostlinky. Nežijí tu ani zvířata, zato obloha je zde prý nejmodřejší na celém světě. Zkrátka a dobře – kdo tady ještě nebyl, o hodně přichází, jedná se o nezapomenutelný zážitek…

Paranal Chile

Paranal vám umožní spatřit i nejvzdálenější galaxie

Na Paranalu běžně i po 300 nocí v roce panují ideální pozorovací podmínky. K těm patří nízká (pouze šestiprocentní) vlhkost vzduchu a stabilní atmosféra, což je pro pozorování hvězd a vzdálených galaxií důležité. U nás v Čechách hvězdy blikají, a to právě proto, že atmosféra je nestabilní. V observatoři však uvidíte nádherně jasný obraz hvězd. Není tedy nejvyšší čas vypravit se do Chile?

observatoř Paranal